Prírodná lekárnička: naučte sa využívať dary prírody

Keby sme vedeli, koľko nám toho príroda dokáže poskytnúť, správali by sme sa k nej s väčším rešpektom. Pozrite si prehľad rastlín, ktoré sa oplatí mať v každej domácnosti.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

Bylinky a ich využitie

Príroda je plná vlastných liekov proti chorobám a zdravotným problémom. Liečivé rastliny si môžeme vlastnoručne nazbierať a spracovávať počas celého roka. Zdraviu prospešné sú bylinkové čaje, kúpele, obklady či tinktúry. Oleje a maceráty z bylín tvoria základ pre výrobu krémov, teda si z nich dokážeme vyrobiť aj kozmetiku.

Nezabúdajme, že sa k prírode správame s rešpektom a berieme si z nej len toľko, koľko skutočne potrebujeme. K bylinám pristupujeme s citom, striháme ich čistými nožnicami, aby sme rastlinu nepoškodili a ona tak mohla naďalej rásť.

Prírodná lekárnička

Hovorí sa, že v prírode nájdete liek na každú chorobu. Zaobstaraním určitých rastlín dokonca dokážeme nahradiť bežné lieky ako Paralen či Ibalgin. Byliny môžeme striedať podľa obdobia zberu, prípadne si urobiť zásoby. Avšak nepreháňame to, aby v prírode ostali rastliny aj pre iných obyvateľov Zeme.

bylinky.jpg
Zdroj: tvojezdravie.sk

Na čo všetko využijete zásobu byliniek?

Azda najčastejším zdravotným problémom je bolesť hlavy, proti ktorej sa oplatí mať doma harmanček, mätu, medovku alebo rozmarín. Čaj z týchto bylín, ale aj naparovanie, pôsobí upokojujúco a liečivo. Bylinky nezalievame vriacou vodou, iba horúcou.

Bolesť zubov sa dá vyriešiť klinčekmi. Tie zalejeme vriacou vodou, necháme vychladnúť a následne si s výluhom vyplachujeme ústnu dutinu. Výluh z klinčekov môžeme použiť aj ako kloktadlo pri bolestiach hrdla namiesto slanej vody. Rovnaké účinky má aj tymian, ktorý pôsobí protizápalovo. Kloktanie by malo trvať aspoň minútu, výplach úst 5 minút.

Spomínaný harmanček a medovku môžeme použiť aj na zníženie teploty. Čaj z lipy je taktiež nápomocný proti teplote, a zároveň je skvelým prípravkom proti prechladnutiu. Podobné účinky má aj čaj z kvetov bazy.

Pri bolestiach svalov môžeme použiť olej z ľubovníka. Kostihojová masť zas pomáha pri bolestiach kostí. Olej či masť z akejkoľvek rastliny si dokážeme vyrobiť sami, prípadne kúpiť od miestneho bylinkára alebo lokálneho výrobcu.

Pre inšpiráciu vám ponúkame jednoduchý recept na ľubovníkový olej, ktorý zvládne aj úplný začiatočník vo svete bylinkárstva.

Ľubovníkový olej

Čo budeme potrebovať?

  • Olivový olej (alebo iný za studena lisovaný, dávame dôraz na kvalitu)
  • Čerstvé kvety ľubovníka bodkovaného
  • Sklenená nádoba (napríklad kompótový pohár)

Postup prípravy

  1. Kvety ľubovníka nenechávame odležať, v sklenej nádobe ich zalejeme olejom až po okraj, a to ihneď po zbere. Nádobu nechávame otvorenú, prípadne použijeme gázu na prekrytie.
  2. Necháme macerovať na slnku minimálne 8 týždňov. Olej kontrolujeme a príležitostne premiešavame drevenou varechou.
  3. Tekutinu precedíme cez gázu, ktorú na záver vyžmýkame.
  4. Ľubovníkový olej podľa potreby natierame na mokrú pokožku.

Účinky a použitie:

  • pri bolestiach svalov používame ako masážny olej
  • pôsobí priaznivo na stav ciev a žíl
  • posilňuje srdcovú činnosť
  • pôsobí relaxačne a upokojujúco
  • proti uštipnutiam, poraneniam a popáleninám
  • má hrejivý účinok.

olej.jpg
Ľubovníkový olej a jeho typická rubínová farba. Zdroj: velvesa.sk

Prečítajte si aj: Ako začať s udržateľnejším spôsobom života?

Byliny budú mať najväčší účinok, keď si ich nazbierate v pravom čase a spracujete správnym spôsobom. Pre lepšie uchopenie poznatkov o liečivej sile prírody odporúčame múdrosti Hildegardy z Bingenu alebo knihy Márie Trebenovej.

Ak nemáte možnosť nazbierať či vypestovať si vlastné rastliny, kupujte ich v sypanej podobe. Klasické čajové vrecká totiž obsahujú mikroplasty. Prírodná liečba však hneď nezaberie, pokiaľ je telo preplnené chémiou.

Zdroj: Youtube

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život