Tuhý šampón na vlasy: Aké výhody ponúka oproti klasickým šampónom?

Tuhý šampón predstavuje ekologickejšiu alternatívu oproti tekutým šampónom v plaste. Z hľadiska zero waste je skvelou možnosťou nielen vďaka prírodnému zloženiu, ale aj ďalším benefitom.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Tuhé šampóny sú na trhu dostupné už niekoľko rokov. Okrem toho, že sú ekologické, body im pridávajú aj lepšie možnosti skladovania a prenosu. A čo je dôležité – nezaostávajú účinkami ani za drahými tekutými šampónmi, ktoré sľubujú dokonalé vlasy. Stačí si zvoliť ten správny typ tuhého šampónu a odvďačí sa vám nielen vaša hriva, ale aj životné prostredie.

Ak ste tuhý šampón ešte doposiaľ nevyskúšali, možno vás presvedčia jeho výhody, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

1. Je prírodný

Príroda ponúka riešenie pre rôzne problémy, s ktorými sa stretávame pri starostlivosti o vlasy. Aj preto výrobcovia pridávajú do tuhých šampónov účinné prírodné zložky. Vďaka tomu je ich zloženie pre vlasy veľmi prospešné. Keďže tuhé šampóny nie sú tekuté a neobsahujú vodu, nepotrebujú vo svojom zložení žiadne konzervanty ani stabilizátory.

Jediné, na čo si treba dať pozor pri prírodnom tuhom šampóne, je vyhnúť sa bylinkám, pri ktorých ste mali v minulosti alergickú reakciu. Hoci máme vo zvyku preferovať prírodné varianty kozmetiky, aj tá nám môže uškodiť, ak zvolíme nesprávny produkt. Vlasová pokožka nie je výnimkou.

Prečítajte si aj: Ako rozpoznať kozmetické produkty, ktoré skutočne neškodia nám ani planéte?

2. Postará sa o zdravie vlasov

Mnohí majú obavu prejsť na tuhý šampón, pretože si myslia, že vlasy nevyčistí dokonale. Tento dojem môže vzniknúť, pretože kvôli prírodnému zloženiu nepení tak intenzívne ako tekutý šampón. Je však dôležité poznamenať, že za zdravo umyté vlasy nezodpovedá len bohatá pena, ale najmä rovnomerné vmasírovanie šampónu, ako aj vysušenie vlasov v závere. Tuhý šampón vám pomôže vlasy vyčistiť od chemických častíc, napríklad sulfátov, ktoré vo vlasoch zanechávajú klasické šampóny. Vďaka zloženiu vhodnému pre rôzne typy vlasov dokáže suplovať svoju komerčnú náhradu.

Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov, proti lupinám či na farbené alebo mastné vlasy – stačí si vybrať ten svoj. Ako doplnok zvoľte ešte vhodný tuhý kondicionér a o vlasovú starostlivosť máte postarané v dvoch jednoduchých krokoch.

pexels-diana-akhmetianova-4830765.jpg
Tuhý šampón je skvelou súčasťou zero waste kozmetickej rutiny.

3. Tuhý šampón je vhodný pre každého

Zamiluje si ho každý, kto má vlasy. 😊 Dôvod? Pri dlhých vlasoch je jeho nanášanie oveľa jednoduchšie – vďaka tuhej konzistencii je možné aplikovať ho rovnomerne na celú dĺžku. Neujde vám tak žiaden centimeter vlasov. Dlhé vlasy potom stačí párkrát pošúchať a pena je na svete. Vďaka tenzidu vyrobenému z kokosového oleja je pena z tuhého šampónu dostatočná, šetrná a nedráždivá. Umyjete ním aj detské vlásky – pozor však, potrebné je zvoliť šampón, ktorý je pre ne určený.

4. Vydrží rovnako dlho ako tekutý šampón (a niekedy ešte dlhšie)

Kladiete si otázku, či vám vystačí malá kocka tuhého šampónu aspoň na jeden mesiac? Nemusíte mať obavy. Aj pri jeho kompaktnom vzhľade vám vydrží dlho. Kľúčová je jeho koncentrácia – pri jednom umytí nie je potrebné použiť veľa produktu a výsledok bude rovnaký, ako pri umytí vlasov tekutým šampónom.

Jeden tuhý šampón o hmotnosti 25 až 30 gramov vydrží približne ako 250 ml tekutý šampón. Časom si môžete zakúpiť väčšiu gramáž obľúbenej značky, čo býva aj cenovo výhodnejšie.

5. Skladnosť a obal

Za ďalší výrazný benefit považujeme veľkosť a uskladnenie tuhých šampónov. Keďže sú vyrobené vo forme malej, koncentrovanej kocky, nevyžadujú si uzavretie do plastových obalov. Vďaka tomu je ich skladovanie podstatne jednoduchšie. Dodávané sú v papierových krabičkách alebo dokonca bez obalu. No a keďže majú tuhú konzistenciu, pri cestovaní nehrozí, že by sa vám vyliali do batožiny.

Ak už si s tuhým šampónom vybudujete dôverný dlhodobý vzťah, môžete si zaobstarať kovovú prenosku. Už nikdy tak nebudete musieť kupovať tuhý šampón v papierovom obale, čo je pri zero waste filozofii veľmi vítané.

Veríme, že vás tieto výhody tuhých šampónov oslovili. Ak ste im ešte nedali šancu, teraz snáď príde ich čas. Nájdite si ten správny pre váš typ vlasov, ideálne vyrábaný lokálnou značkou, a spokojnosť vás i vašich vlasov sa určite dostaví.

K téme udržateľnej kúpeľne: Eko-beauty: Udržateľné vychytávky, vďaka ktorým znížite svoje množstvo odpadu

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život