Udržateľné materiály: Econyl vyrábaný z odpadov by mohol nahradiť neekologický nylon

Aby sa stala móda o niečo udržateľnejšou, vyvíjajú sa stále nové materiály. Jedným z nich je aj econyl, potenciálna náhrada nylonu.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Econyl je pomerne nový materiál vstupujúci do módneho priemyslu. Ide o tkaninu podobnú nylonu, pričom je vyrobená výlučne z recyklovaných odpadov. Môže byť spracovaná napríklad z rybárskych sietí či starých textílií. A vyzerá to tak, že econyl predstavuje „zelenšiu alternatívu“ tradičného nylonu.

Econyl je pevný ako nylon a produkuje sa tak pre výrobu oblečenia, ako aj pre priemysel. Tento materiál je po zotkaní celkom pružný, aj keď tkanina vo svojej pôvodnej forme takou nie je.

V čom spočíva udržateľnosť econylu?

Pôvodný nylon a produkty z neho majú škodlivý vplyv na životné prostredie. Avšak je možné ho recyklovať na econyl, čím sa negatívne dopady výrazne znižujú. Napríklad, transformáciou zabudnutých rybárskych sietí na econyl sa pomôžu vyčistiť oceány. Tisíce veľrýb, delfínov a iných morských živočíchov každý rok uhynie v dôsledku zamotania sa do opustených sietí. Ich zberom z vôd oceánu sa toto ohrozenie živočíchov zníži.

Econyl predstavuje eco-friendly variant, a to od začiatku svojej produkcie až po ukončenie jeho životnosti. Jeho celkový životný cyklus podporuje víziu cirkulárneho módneho priemyslu.

Ako sa vyrába econyl?

Econyl je mladý materiál a na trhu sa objavil v roku 2011. V súčasnosti je spoločnosť Aquafil jedinou, ktorá ho vyrába. Svoje sídlo má zatiaľ v Taliansku, Thajsku, v Číne a v USA.

Výrobný proces econylu sa začína zberom odpadu, ktorý pôvodne znečisťoval životné prostredie. Môže ísť napríklad o koberce, kusy látok, rybárske siete a priemyselný plastový odpad z celého sveta. Po zozbieraní je odpad roztriedený a dôkladne vyčistený. Procesom regenerácie sa potom nylonový odpad vracia do svojej pôvodnej podoby. Následne vzniká econyl, ktorý sa spracúva na priadze a polyméry. Tie sa ďalej používajú na výrobu odevov a interiérových materiálov.

pexels-şehsuvar-şahin-3655666.jpg
Zabudnuté rybárske siete predstavujú pre živočíchy v moriach istú smrť. Foto: Pexels

Akonáhle produkty vyrobené z econylu už nie sú pre spotrebiteľa použiteľné, je možné ho opäť recyklovať. Systém regenerácie sa zopakuje a vyrobia sa nové produkty - vlákna. Vďaka tomuto procesu má econyl schopnosť nekonečnej recyklácie.

Hlavnou prednosťou econylu je elasticita, avšak táto látka má aj negatívne stránky. Nevýhodou je napríklad slabá trvanlivosť a nedostatočné pohlcovanie vlhkosti. Je tiež vysoko horľavý a po zapálení sa roztápa. Dokonca sa môže roztopiť aj pri praní vo vysokých teplotách.

Econyl vs. nylon

Tradičný nylon je syntetické vlákno, ktorého vznik je prepojený s 2. svetovou vojnou. Pôvodne mal poskytovať alternatívu k hodvábu na výrobu padákov počas vojny. Neskôr, po skončení vojny sa objavil nedostatok tradičných odevných látok ako je hodváb a bavlna, takže nylonu sa rýchlo našlo ďalšie využitie. Takmer ihneď sa stal populárnou látkou pre dámske odevy. Kvôli problémom s nylonom ho však výrobcovia začali miešať s inými tkaninami, aby vytvorili odolnejšie odevy.

Econyl je chemicky identický s nylonom, čo znamená, že má rovnaké vlastnosti ako bežný nylon. Dá sa používať úplne rovnakým spôsobom. Rovnako ako nylon, aj econyl je dostatočne pružný. Využiteľný je na výrobu plaviek, pančúch či atletického oblečenia.

Nylon predstavuje 60 % z 1,4 milióna ton vlákien tvorených v USA každý rok len na výrobu kobercov.

Rozdiel medzi týmito dvoma tkaninami spočíva v spôsobe ich výroby. Výrobný proces nylonu má negatívny dopad na životné prostredie, pričom vzniká toxický skleníkový plyn - oxid dusný. Taktiež sa pri výrobe nového nylonu využíva veľké množstvo vody a spotrebuje sa značné množstvo energie. Okrem toho nie je biologicky odbúrateľný, čo znamená, že v konečnom dôsledku prispieva k veľkému množstvu odpadu. Naproti tomu, econyl možno donekonečna recyklovať.

pexels-artem-beliaikin-2447036.jpg
Rozšírenie výroby econylu by mohlo napomôcť k čisteniu oceánov a pobreží. Foto: Pexels

Využitie a budúcnosť econylu

Econyl predstavuje významný prínos do ponuky udržateľných materiálov. V ére, keď sa udržateľnosť dostáva do popredia, začínajú odevné značky siahať po zelenších materiáloch. Vaše budúce plavky, spodná bielizeň či legíny môžu byť teda vyrobené z bývalých rybárskych sietí.

Nekonečná recyklácia econylu ponúka módnym značkám obrovský priestor pre inovácie. Ak by sa jeho výroba rozšírila mimo spoločnosť Aquafil, econyl by dokázal úplne nahradiť nylon. Naše šatníky by sa tak opäť stali o niečo priateľskejšími k prírode.

Zdroje a ďalšie zaujímavé linky:

Treehugger.com

Eco-Sustainability of the Textile Production: Waste Recovery and Current Recycling in the Composites World

World Wildlife Fund - Bycatch

Nitrous oxide: The unnoticed greenhouse gas

The New Plastics Economy

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život