Bill Gates: „Môže nastať deň, keď nebudeme mať na výber. Mali by sme sa naň pripraviť.“

Kniha Billa Gatesa ponúka inšpiráciu na zvládnutie klimatických zmien. Americký podnikateľ podnecuje k zmene nielen vlády štátov, ale aj nás samotných, jednotlivcov.

Nikola Peložatová · 2 minúty čítania

Minulý rok pulty kníhkupectiev ponúkli knihu Billa Gatesa s názvom „Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe“. Čitatelia sa rozdelili na dva tábory. Na tých, ktorí sú fanúšikmi Gatesových nápadov a na tých, ktorých táto kniha veľmi nenadchla.

Bill prichádza s myšlienkou prechodu od 51 miliárd ton emisií ročne na nulu. V knihe ponúka niekoľko rôznych spôsobov, ako nulové emisie dosiahnuť. Tvrdí teda, že je to možné. Čo nám na tejto ceste pomôže, sú inovácie, výskumné univerzity, národné laboratória a startupy. Prostredníctvom nich sa dopracujeme k zlomovým energetickým objavom.

Najviac diskutovanou oblasťou je energetika. Vyhlásenie uhlíkovej neutrality je často skloňované medzi politikmi, avšak je potrebné ponúknuť nejakú alternatívu. Podľa Gatesa je touto alternatívou jadro, ktoré je spoľahlivým bezuhlíkovým zdrojom energie. Jadro nie je ovplyvňované počasím, a teda môže vyrábať energiu pravidelne.

V knihe sa dočítate aj o tom, čo môžeme podniknúť my, jednotlivci. Aj napriek súčasnému alarmujúcemu stavu, nie všetci si uvedomujeme, aký dopad má naše správanie. Gates v tomto prípade odporúča, aby sme sa začali zaujímať o politiku štátu a o to, aké opatrenia prijímajú vlády.

Taktiež, mali by sme sa zamerať na zmenu našich každodenných návykov. Určite už každý z Vás prešiel v obchode okolo hamburgera z rastlinného mäsa. Nabudúce ho skúste ochutnať, pretože aj takéto malé kroky nás dopracujú k zmene.

Jednotlivci zohrávajú dôležitú úlohu, avšak každá snaha má svoje hranice. Vtedy nastupujú na scénu vlády štátov. Podľa Gatesa by sa mali vlády zamerať na niekoľko oblasti. Mali by to byť už spomínané inovácie, a taktiež by sa mali financovať myšlienky, ktoré budú kľúčové pri riešení krízy.

Ďalším dôležitým Gatesovým odporúčaním je vzdelávanie. Občania a spotrebitelia často nemajú vedomosti o iných možných alternatívach, a to by sa malo zmeniť. Z nášho pohľadu je najdôležitejší odkaz vládam, že by sa mali púšťať aj do náročných záležitostí.

Slovami autora: „Nezúfajme však. Dá sa to zvládnuť. Na stole je množstvo nápadov, ako na to, pričom niektoré sú sľubnejšie než iné.“

Zdroj: kniha Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe

Nikola Peložatová napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život