Blízko pobrežia Tahini bol objavený nedotknutý koralový útes

Objav dodáva vedcom nádej, že koraly budú môcť existovať aj naďalej.

Nikola Peložatová · 1 minúta čítania

Vedci objavili nedotknutý, približne trojkilometrový koralový útes blízko pobrežia Tahini. Nachádza sa v dostatočnej hĺbke, aby koraly boli chránené pred negatívnymi vplyvmi otepľovania oceánu. O objave informovala britská televízia BBC.

Koralové útesy patria medzi najohrozenejšie druhy ekosystémov na našej planéte. Čo predchádzalo tomu, že sa dostali do takejto situácie? Klimatická zmena - konkrétne za to môže zvyšovanie teploty oceánov a oxid uhličitý, ktorý sa rozpúšťa vo vode a má na koraly nepriaznivé účinky. Mnohí oceánológovia sa zhodujú, že klimatické zmeny sú najväčšou hrozbou pre morské ekosystémy. Vedci volajú po okamžitej redukcii emisií.

Je všeobecne známe, že útesy nachádzame v menších hĺbkach, pretože riasy, ktoré žijú v telách koralov, potrebujú svetlo. Preto je zaujímavé, že sa nedotknuté útesy objavili vo väčšej hĺbke.

Hlboké oceány ukrývajú veľa neobjaveného

Profesor Murray Roberts, popredný morský vedec z University of Edinburgh, uviedol, že objav nám ukázal, koľko sa toho ešte musíme naučiť o oceáne. „Stále spájame koraly s najplytkejšími tropickými morami, ale tu nájdeme obrovský, predtým neznámy systém koralových útesov. Keďže plytké vody sa ohrievajú rýchlejšie ako hlbšie, môžeme zistiť, že tieto hlbšie útesové systémy budú v budúcnosti útočiskom pre koraly. Musíme sa tam dostať, aby sme zmapovali tieto špeciálne miesta, pochopili ich ekologickú úlohu a zabezpečili ich ochranu pre budúcnosť.“

Ochrana koralových útesov je rovnako kľúčová, ako napríklad ochrana Amazonského pralesa. Koraly dnes čelia krutej premene. Za posledné tri desaťročia svet prišiel o 50 percent z nich. Podľa odborníkov prídeme v priebehu nasledujúcich 20 rokov pravdepodobne o všetky koraly na planéte.

Možno ich nepovažujeme za veľmi podstatné. Avšak viac ako polovicu vyprodukovaného kyslíka na Zemi majú na svedomí práve koralové útesy.

Zdroje: BBC, Denník N, UnitedLife

Nikola Peložatová napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet