Prinesú lety do vesmíru nové riešenia klimatických zmien?
V posledných rokoch sme svedkami zvýšeného záujmu o komerčné lety do vesmíru.
Čoraz častejšie sa objavujú informácie o osobnostiach, ktoré prichádzajú s riešením klimatických problémov prostredníctvom vesmíru. Napríklad snahou Elona Muska je kolonizácia Marsu. Ďalšou osobnosťou je Jeff Bezos, ktorého cieľom je vziať všetok ťažký a znečisťujúci priemysel a preniesť ho do vesmíru. Práve v dôsledku týchto činov sa dostáva do popredia otázka, aký vplyv môže mať cestovanie do vesmíru na klimatické zmeny.
Medzi cestovaním do vesmíru a klimatickou zmenou sú dve základné prepojenia. Prvé – to negatívne – je, že pravidelné lety do vesmíru majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Vedci sa obávajú, že vesmírna turistika ovplyvní klímu nepredvídaným spôsobom. Najväčšiu obavu vyvoláva poškodenie atmosféry, čím sa ešte viac prispeje ku klimatickej zmene.
Podľa Dallasa Kasoboskiho, hlavného analytika spoločnosti Northern Sky Research, jediný suborbitálny vesmírny turistický let, trvajúci približne hodinu a pol, môže spôsobiť toľko znečistenia, ako 10-hodinový transatlantický let. Viacero vedcov považuje takéto lety za znepokojujúce.
Na druhú stranu však existuje pozitívne prepojenie. Lety, ktoré organizujú napríklad spoločnosti NASA alebo ESA, sú orientované na vesmírny výskum. Ten môže byť pre klimatickú zmenu prínosom. Vďaka satelitom spoločnosti NASA, nachádzajúcim sa na obežnej dráhe Zeme, získavame rôzne informácie o našej planéte a jej klíme. Práve tieto obrazy Zeme a dáta zozbierané počas mnohých rokov odhaľujú, ako sa mení naša klíma.
Klimatická zmena je každým rokom silnejšia a odpovede na niektoré otázky stále nemáme. Preto je potrebné uvažovať aj nad rozvážnym cestovaním do vesmíru. Je však nevyhnutné si uvedomiť, že presťahovaním sa na inú planétu sa naše problémy nevyriešia.