Morské korytnačky si vďaka lockdownu užívajú prázdne pláže

Vďaka COVID-19 karanténe vo veľkom hniezdia na svojom pôvodnom biotope.

Dominika Grošková · 2 minúty čítania
Foto: pexels.com/Belle Co

Ľudia po celom svete boli kvôli koronavírusu nútení zostať doma. Množstvo zvierat si tak užíva prostredie, ktoré je za iných okolností preplnené ľuďmi. Týka sa to aj podmorského sveta. Na juhovýchode USA si morské korytnačky v pokoji užívajú sezónu hniezdenia. Žiadni rybári, lode či turisti im nebránia v rozmnožovaní.

Pre podmorský svet toto „narušenie stereotypu“ znamená veľmi plodný rok. V prímorskom prostredí sa korytnačkám bez človeka neuveriteľne darí. „Náš svet sa mení, ale tieto korytnačky to robia už milióny rokov. Uisťuje nás to a dáva nám to nádej, že svet môže po pandémii pokračovať ďalej,“ uviedla Sarah Hirsh, manažérka výskumného ústavu Loggerhead Marinelife Center.

Odborníci z tohto ústavu lokalizovali 69 korytnačích hniezd. Tie sa nachádzajú na 15-kilometrovom úseku pláže, ktorý monitorujú. Je to oveľa vyšší počet hniezd ako je bežné. V nepreskúmaných morských oblastiach sa môže nachádzať rovnaké množstvo hniezd, čo by bola skvelá správa.

Mláďatá ohrozuje príroda aj človek

Všetkých sedem druhov morských korytnačiek je v súčasnosti ohrozených alebo zraniteľných. Väčšina z nich nemá pozitívne vyhliadky. Zvyčajne sa dospelého veku dožije len jedno z tisícky vyliahnutých mláďat. Mláďatá už po narodení čelia mnohým prirodzeným predátorom: psom, morským vtákom, krabom či rybám. Ohrozené sú teda na súši aj v mori.

mláďatá morskej korytnačky
Ak sa podmienky nezlepšia, korytnačiek v moriach bude čoraz menej. (Foto: pexels.com/Jolo Diaz)

Ďalšie ohrozenie však predstavuje aj človek a jeho aktivity. Mikroplasty, rybárske siete, pobrežné stavby, lode, globálne otepľovanie – tým všetkým ľudstvo narúša život korytnačiek. Zabudnúť nesmieme ani na ilegálne obchodovanie s korytnačími vajcami, mäsom a panciermi.

Aktuálne tisícky korytnačiek migrujú na pláže juhovýchodného USA, aby tam hniezdili. Tento potenciálne pozitívny vplyv zapríčinili zmeny v ľudskom správaní. Na hladine sa nachádza menej lodí, čím vzniká aj menej silného vlnobitia, ktoré ohrozuje podmorské živočíchy.

Redukovaný počet ľudí na plážach taktiež znamená menej odpadu, hluku a svetelného znečistenia. Štúdia univerzity vo Floride dokonca preukázala, že odstránením odpadu z pláží by sa zvýšil počet korytnačích hniezd až o 200 %.

V roku 2019 Florida informovala, že počas sezóny hniezdenia vedci spozorovali 395 700 korytnačiek. Väčšina pláží, ktoré aktuálne okupujú korytnačky, však má veľkú obľubu aj u ľudí. Vedci majú vážne obavy ohľadom ich znovuotvorenia pre turistov. Tento pozitívny stav teda nemusí pretrvať dlho.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet