9 jednoduchých tipov, ako zredukovať plastový odpad

Zamorenie planéty plastom je čoraz intenzívnejšie. Vďaka týmto tipom znížite jeho hromadenie vo vašej domácnosti.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Plast nájdeme takmer všade. Zabalené sú v ňom potraviny i kozmetika; aj automobily, telefóny a počítače obsahujú plasty. Dokonca ho možno práve prežúvate vo forme žuvačky.

Problém s plastovým odpadom dnes dosahuje obrovské rozmery. Jeho produkcia sa ročne vyšplhá na niekoľko miliónov ton. Tento rozsiahly problém však môžeme zmierniť na úrovni jednotlivca.

Prinášame vám zopár tipov, vďaka ktorým dramaticky znížite svoje množstvo plastového odpadu.

1. Vyhýbajte sa mrazeným jedlám

Mrazené potraviny odrážajú pohodlnosť dnešnej doby. To je však spojené s vytváraním plastového obalu. Nepomáha tomu ani fakt, že niektoré mrazené potraviny sú v eco-friendly obale. Ich kartón totiž aj tak obsahuje tenkú vrstvu plastu.

Veríme, že úplné vylúčenie mrazených jedál môže byť náročné. Často jednoducho nestíhame variť, a tak sa zasýtime polotovarom. Avšak okrem eko-výhod to prinesie výhody aj pre naše zdravie. Mrazené jedlá totiž obsahujú rôzne konzervanty, čo nie je práve najzdravšie.

2. Rozlúčte sa s igelitovými vreckami na potraviny

Každú minútu sa na svete použije približne 1 milión plastových tašiek. Jednej jedinej taške môže trvať až 1 000 rokov, kým sa rozloží. Látkové tašky sú už viac menej samozrejmosťou. Dokonca sú celkom obľúbené aj u „obyčajných ľudí“, ktorí sa o bezodpadový život zvlášť nezaujímajú.

Je však čas postúpiť o level vyššie. Vyrobte si (alebo si zakúpte) vrecká na potraviny z látky. Uprednostnite vrecúška z bavlny či ľanu. Nylon a polyester sú totiž vyrábané z plastového vlákna, takže nie sú rozložiteľné v prírode.

pexels-ready-made-3850532.jpg

3. Zakážte si žuvačky

Žuvačky boli pôvodne vyrábané z rastlín alebo z prírodnej živice. Keď však vedci vytvorili syntetickú gumu, veľmi rýchlo nahradila prírodnú.

Od tohto objavu teda vlastne prežúvame plastovú hmotu. Pozor, môže však ísť o toxický plast. Polyvinylacetát v žuvačkách sa totiž vyrába z vinylacetátu. V štúdii realizovanej na potkanoch sa preukázalo, že táto látka spôsobuje bujnenie nádorov.

Vzdajme sa teda komerčných žuvačiek – pre dobro nás i planéty. Poobzerajme sa po iných alternatívach na prírodnej báze.

4. Uprednostnite prací prášok v krabiciach

V ideálnom svete by sme všetci nakupovali v bezobalových obchodoch. Alebo by celá planéta prala čisto ekologickými prostriedkami. Realita je však iná a nie každý môže využiť tieto možnosti.

Skvelá správa však je, že pracie prostriedky dostať aj v papierových krabiciach. Nie je to síce žiadna sláva, no je to lepší krok pre prírodu. Krabice sa dajú ľahšie recyklovať. Navyše sú veľké balenia prášku priaznivé aj pre našu peňaženku.

5. Opätovne používajte sklené nádoby

Množstvo potravín sa dá zakúpiť v sklenenom obale. Príkladom sú omáčky na špagety, jogurty, džúsy, oleje a podobne.

Nemusíme sklené fľaše hneď vyhodiť alebo dať recyklovať. Využime ich na uskladnenie suchých potravín alebo namiesto obedárov.

pexels-polina-tankilevitch-3735218.jpg

6. Noste si vlastný obedár

Nech sa prihlási ten, kto si nikdy neodskočil po obed do reštaurácie!

Ak si beriete obed so sebou, majte stále pripravený vlastný obedár. Rovnako, ak nevládzete dojesť menu, odneste si ho vo svojej nádobe. Vyhnete sa tak zbytočnému plytvaniu potravín. Reštaurácie určite nebudú namietať, ak ich poprosíte o zabalenie jedla do vlastného obedára.

7. Vráťte sa k zápalkám

Zapaľovač - úplný detail, ktorý nám v súvislosti so zero waste uniká. Jeho eko-alternatívu predstavujú tradičné zápalky. Ak sa predsa len nechcete rozlúčiť so zapaľovačmi, zakúpte si kovový. Ten si budete dopĺňať, dokedy chcete.

Lacné plastové zapaľovače opäť len končia na skládkach. Sú príliš malé a kvôli komponentom z rôzneho materiálu nerecyklovateľné. Dokonca ich ekológovia často nachádzajú v žalúdkoch mŕtvych vtákov.

8. Zabaľte si obed správne

Ak je vaša špajza plná sáčkov a jednorazových obalov na potraviny, je čas na zmenu. Dopoužívajte posledné balenia a začnite s eko-obedmi.

Namiesto balenia sendvičov do sáčkov, uložte ich do znovu použiteľných nádob. Prípadne si vyskúšajte, ako by ste si rozumeli so včelobalmi. Fajn verziou sú aj opakovane použiteľné vrecká na snacky.

Možností je neskutočne veľa, tak ich využime. Znížime tak (nielen) uhlíkovú stopu na našej planéte.

9. Povedzte nie plastovým slamkám

Toto je jeden z najľahších krokov na ceste k zero waste. Jednoducho zakaždým v bare informujte čašníka, že si slamku v nápoji neprosíte. Veľmi rýchlo zistíte, že vám vôbec nechýba.

A ak aj áno, poobzerajte sa po udržateľnej alternatíve. Kovové, bambusové, sklenené... Na výber sú dnes slamky z rôznych materiálov. Pokojne udržateľnú slamku noste so sebou do podnikov.

To isté platí pre používanie jednorazového príboru na opekačky či všelijaké akcie. Nahradiť ho môžeme klasickým príborom z domu, pričom v ruksaku nám zaberie toľko miesta ako ten plastový.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život