Zálohovanie fliaš na Slovensku v kocke. Na čo si treba dať pozor?

Začiatok roka 2022 nám priniesol očakávanú zmenu – zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Prinášame vám základné informácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v novom systéme.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Systém zálohovania PET fliaš a plechoviek bol na Slovensku spustený presne 1. januára 2022. Za balené nápoje síce zaplatíme o 15 centov viac, avšak po vrátení obalu sa vám táto čiastka vráti. Mnohí túto novinku vnímajú ako starosť navyše, avšak v konečnom dôsledku sa trochu uvoľní množstvo triedeného plastového odpadu.

Zároveň sa uľaví aj nášmu prostrediu. Zálohované plechovky a fľaše sa už nebudú len tak povaľovať v prírode. Jednoduchšia bude aj ich recyklácia. Spotrebiteľ je kvôli zálohe motivovaný vracať recyklovateľné obaly späť do obehu. Slovensko sa tak zaradí medzi viaceré krajiny Európy, ktoré tento systém využívajú už niekoľko rokov.

Cieľom zálohového systému je vyzbierať 90 percent nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať, použiť pri výrobe nových obalov a nekončili voľne pohodené v prírode alebo v spaľovni.

Zálohovanie PET fliaš je oficiálne spustené

Túto zmenu v recyklovaní plastov hravo zvládnete. Základom pri zálohovaní je, aby fľaše a plechovky neboli pokrčené a stlačené. Inak vám ich zálohovací automat nevezme. EAN kód fľaše by mal byť vždy dobre čitateľný.

Zároveň si dajte pozor, aby boli fľaše vrátené s vrchnákom. Samozrejme, dbať treba aj na to, aby bol obsah úplne vyprázdnený.

Zálohované budú všetky nápojové obaly s obsahom vody viac ako 80 %. Pôjde o fľaše a plechovky s objemom 0,1 až 3 litre. Výnimku tvoria plastové alebo kovové obaly od mliečnych produktov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

7549745_625x.jpg
Životný cyklus zálohovaného obalu. Infografika: slovenskozalohuje.sk

Aké označenie majú zálohované fľaše a plechovky?

Či je fľaša alebo plechovka zálohovaná, si overíte veľmi rýchlo. Takéto obaly sú označené veľkým písmenom „Z – zálohované“ v recyklačných šípkach. Obaly bez tohto symbolu do automatu nevkladajte, patria do triedeného zberu (žltý kontajner na plast).

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky uvádza, že na slovenský trh sa ročne uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek a nápojov.

Účtovanie PET fliaš a plechoviek – aká bude výška zálohy?

Nemusíte mať obavy, že zálohované PET fľaše a plechovky navýšia vaše výdavky. Ako už bolo spomenuté, účtované budú jednotnou sumou 0,15 €. O túto sumu bude navýšená predajná cena nápojov. Za zrecyklovanie každého obalu dostanete túto zálohu späť. Nazbieranú čiastku môžete využiť ako zľavu na nákup alebo si vziať hotovosť. Od 1.1.2022 sa budú postupne predávať už len zálohované fľaše a plechovky.

Prečítajte si aj: WWF zverejnilo štúdiu o skutočnej cene plastov. Ich cena neodráža reálne dopady na spoločnosť

Kde treba zálohované obaly odovzdať?

Obaly sa budú vracať na odberné miesta do automatov. Odberné miesta nájdete vo väčších predajniach, napríklad Coop Jednota, Lidl, Kaufland a pod. V niektorých predajniach bude možné odovzdať fľaše pracovníkovi pri pokladni. Viaceré obchody ešte pred oficiálnym spustením realizovali pilotné zálohovanie, aby si zákazníci otestovali nový systém.

Je zálohovanie fliaš našou povinnosťou?

Áno aj nie. 😊 Triedenie odpadu je skôr otázkou spoločenskej zodpovednosti a ochrany životného prostredia. Ak bežne recyklujete svoj odpad, tento systém pre vás neprinesie výraznú zmenu životného štýlu. Mnohí očakávajú, že sa im zmenší objem triedených plastových odpadov v nádobách. Najmä ak sú nútení kvôli kvalite vody z kohútika kupovať si balenú vodu.

Nevnímajme teda zálohovanie ako našu povinnosť. Naopak, berme to ako príležitosť prispieť k zefektívneniu recyklácie odpadov na Slovensku. Finančná motivácia zálohovania nás o to viac udrží pri plnení tohto cieľa.

Chcete zredukovať svoj plastový odpad? V tomto článku nájdete tipy, ako na to.

Zdroje: Techbox Denník N, Ministerstvo životného prostredia

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko