Správa slovenských národných parkov má prejsť pod Štátnu ochranu prírody

Envirorezort chce týmto krokom dosiahnuť lepšiu ochranu slovenských národných parkov, ale aj ich zveľadenie.

Dominika Grošková · 2 minúty čítania

Lesy SR majú podľa ministra životného prostredia Jána Budaja administratívne prejsť pod správu Štátnej ochrany prírody. Zmena by mala nastať 1. januára 2022, ak ju poslanci v parlamente odsúhlasia.

Táto zmena sa má zrealizovať prioritne preto, aby sa zlepšil stav národných parkov na Slovensku. „Ďalší polrok bude trvať ešte spresňovanie územia, prijímanie zamestnancov – na to sme dali ďalších 6 mesiacov. Povedal by som však, že najmenej ďalších 6 rokov bude trvať, kým národné parky začnú vyzerať tak, ako vyzerajú v zahraničí. To znamená, že budú naozaj priateľské k návštevníkovi. Samozrejme, iba k tomu, ktorý neničí podstatu, neničí chránené biotopy, chránené kvetiny a správa sa náležite k národnému parku. V tom sú národné parky všade na svete veľmi prísne,“ uviedol na margo ochrany národných parkov minister Budaj na brífingu v Humennom.

Národné parky by mali byť centrom turizmu Slovenska

Minister vníma národné parky ako dôležitý prvok turizmu. Podľa Budaja nie je žiaden dôvod na to, aby Slovensko nemalo bohaté príjmy z turizmu, aké má napríklad Rakúsko. „My len nemáme pre turizmus pripravené podmienky. Slovensko je neobjavený poklad Európy. Ľudia, ktorí pochodili kadejaké kúty sveta, sú často šokovaní, že ‚za humnami‘ majú také skvosty, ako sú napríklad jedľovo-bukové pralesy v Poloninách,,“ uviedol. Rozvoj penziónov a prenájmov pre turistov v tomto období bude zároveň v súvislosti s covidovými cyklami rapídne narastať. 

Dôvodom je, že mnoho ľudí v dôsledku pandémie vyhľadáva lokálne možnosti trávenia dovolenky. Problémom je aktuálne vyťaženosť ubytovacích zariadení na Slovensku, a rovnako aj zvýšená návštevnosť jednotlivých národných parkov.

Novela zákona o ochrane prírody, ktorú 2. júla posunuli do druhého čítania poslanci NR SR, pojednáva o tom, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod ŠOP SR. Presunom pozemkov pod envirorezort sa má zabezpečiť jednotná správa chránených území. 

Pre štát nie je podľa návrhu efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie. Plynú z toho zásadné konflikty, pričom ochrana prírody spravidla ustupuje iným záujmom.

Zdroj: TASR, Denník N

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko