Rebríček 100 miest s najviac znečisteným ovzduším obsadila Ázia. Ako sú na tom slovenské mestá?

Znečistenie ovzdušia patrí medzi vážne environmentálne hrozby, ktoré majú priamy negatívny dopad na zdravie človeka. Čo ukazujú najnovšie trendy?

Róbert Király · 2 minúty čítania

Najnovší rebríček TOP 100 miest s najviac znečisteným ovzduším poukazuje na vážny problém najmä pre ázijské štáty. Ako uvádza agentúra AFP, až 99 miest z tohto rebríčka sa nachádza práve v Ázii. Až 4/5 z nich sa nachádzajú v Číne a Indii. Jediným neázijským mestom je metropola Peru – Lima.

Na vrchole rebríčka sa ocitla indonézska metropola Jakarta. Z pohľadu štátu má najviac znečistených miest India, kde sa nachádza až 13 z 20 najohrozenejších miest na svete. Indické mesto Dillí je pritom na druhom mieste. Medzi ďalšie rizikové indické mestá patria Čennaí (3. miesto), Ágra (6. miesto), Kánpur (10. miesto), Ďžajpur (22. miesto), Lakhnaú (24. miesto) či Bombaj (27. miesto).

Rebríček ukazuje aj ďalší nebezpečný trend. Vyše 400 veľkomiest po celom svete s celkovým počtom 1,5 miliardy obyvateľov je „vysoko“ alebo „extrémne“ ohrozených kombináciou negatívnych javov, ako napr. znečistenie ovzdušia, zmenšovanie zásob pitnej vody, smrtiace vlny horúčav, klimatická zmena či prírodné katastrofy.

Čínu pritom netrápi iba nízka kvalita ovzdušia, ale aj znečistenie tamojších vodných zdrojov. Štatistiky ukazujú, že až 35 z 50 miest vo svete, ktoré trpia zhoršením kvality pitnej vody, sa nachádza práve v Číne.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko z pohľadu kvality ovzdušia na tom nie je tak zle, ako vyššie zmienené krajiny. Avšak z pohľadu kvality ovzdušia v rámci EÚ zaznamenávame negatívne ukazovatele. To si v konečnom dôsledku všimol aj samotný Brusel, ktorý na Slovensko v tejto súvislosti podal podnet pre Európsky súdny dvor.

Ministerstvo životného prostredia sa aj z toho dôvodu rozhodlo zintenzívniť boj za zdravšie ovzdušie, ktoré spôsobuje predčasnú smrť tisícov slovenských obyvateľov. Najnovší návrh z dielne envirorezortu napríklad ráta s tým, že poplatky za znečistenie ovzdušia by mali platiť len významní znečisťovatelia. Tých je na Slovensku zhruba 2560.

Poplatok by mal vzrásť z doterajších 34 € na 100 € za rok. Ako uvádza MŽP SR: „Navrhovanou právnou úpravou sa dosiahne posilnenie princípu ´znečisťovateľ platí´, zníženie administratívnej záťaže jednak pre prevádzkovateľov malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, ale aj pre úradníkov v obciach sa dosiahne významné zjednodušenie platenia poplatkov a žiadaný environmentálny prínos.“

Zvýšenie poplatkov je rozhodne pozitívnou zmenou v našej legislatíve. Aj samotné ministerstvo totiž konštatuje, že doterajších 34 € bolo neprimerane nízkych a nemotivovalo/nenútilo znečisťovateľov k „zelenšiemu“ konaniu.

Zdroje: Teraz 1, Teraz 2, Európska komisia

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet