Dokáže Joe Biden nastaviť novú environmentálnu politiku Ameriky?

Po nástupe nového amerického prezidenta Joea Bidena môžeme sledovať radikálnu zmenu v oblasti americkej politiky životného prostredia.

Róbert Király · 1 minúta čítania
Prezident USA Joe Biden, foto: AP Photo/Evan Vucci

Popierača klimatických zmien a striktného antienvironmentalistu Donalda Trumpa vystriedal v roku 2021 na poste prezidenta USA Joe Biden. Jednou z jeho hlavných predvolebných priorít bol boj za zdravšie životné prostredie. Aké významné kroky sa mu zatiaľ podarilo vykonať?

Jedným z najdôležitejších odkazov novej americkej environmentálnej politiky bolo nepochybne opätovné prihlásenie USA k Parížskej klimatickej dohode, od ktorej Bidenov predchodca odstúpil. Tento záväzok je dôležitým odkazom najmä z dôvodu, že USA patria medzi najväčších znečisťovateľov sveta. Boj proti globálnemu znižovaniu emisií skleníkových plynov sa bez tejto západnej mocnosti nemôže zaobísť.

Biden sa v tejto záležitosti rozhodol konať aj nad rámec samotného Parížskeho dohovoru. Washington sa zaviazal k zníženiu amerických emisií o 50-52 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005.

USA deklaruje ďalšie environmentálne záväzky

Okrem tohto prísľubu sa Spojené štáty zaviazali do roku 2024 zdvojnásobiť svoje finančné príspevky pre rozvojové krajiny, ktoré sú obeťami nepriaznivých dopadov klimatických zmien. Tieto záväzky odzneli priamo na fóre tzv. Klimatického summitu, ktorého iniciátorom bola práve nová americká vláda. Táto akcia je po viac ako štyroch rokoch prvou významnou medzinárodnou diskusiou o klíme, vedenou samotným americkým prezidentom.

Počas prvých mesiacov v úrade nového amerického prezidenta tak môžeme sledovať značný odklon od antienvironmentálnej politiky Donalda Trumpa. Spojené štáty týmito krokmi vyslali jasný signál do sveta, že majú v úmysle byť súčasťou „zelenej“ transformácie. Tá je pre prežitie ľudstva v podobe, v akej ho poznáme dnes, nevyhnutnou záležitosťou.

Deklarované záväzky sú však menej podstatnou časťou pri hľadaní riešení. Problémom je totiž ich neefektívna aplikácia do praxe či nedostatočná vymáhateľnosť environmentálneho práva. Je preto dôležité, aby občianska spoločnosť i široká verejnosť naďalej kontrolovali politických predstaviteľov a neuspokojili sa len s vyjadrenými sľubmi.

Klimatický kolaps sa totiž blíži a ďalšie premárnené roky si už naša civilizácia nemôže dovoliť.

Zdroje: Teraz (1), Teraz (2)

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet