Eko-beauty: Udržateľné vychytávky, vďaka ktorým znížite svoje množstvo odpadu
V našich kúpeľniach sa nachádza veľa kozmetických maličkostí, ktoré zaťažujú životné prostredie. Avšak, nemuseli by!
Každá z nás má svoju zabehnutú beauty rutinu. Veď sa chceme cítiť krásne a starať sa o seba. Naše kúpeľne však obsahujú veľa kozmetických maličkostí, ktoré predstavujú záťaž pre životné prostredie. Avšak, nemuseli by! Dnes existuje toľko skvelých udržateľných alternatív, že si naozaj stačí len vybrať svojho favorita.
Nič netrvá večne. A tak stojí za zamyslenie, čo sa asi stane s našimi kúpeľňovými pomocníkmi po tom, ako nám doslúžia.
Tak napríklad, priemerná žena za jeden rok spotrebuje minimálne 300 odličovacích tampónov. Každoročne si nahromadíme peknú kôpku – môže sa vyšplhať až na 10 000 tampónikov za celý život. V prírode/na skládke sa potom rozkladajú približne 6 mesiacov. Ich environmentálny dopad je však väčší – pri pestovaní bavlny sa používa množstvo pesticídov a herbicídov, ktoré škodia živočíchom aj prostrediu.
Na výrobu kilogramu bavlny pre odličovacie tampóny sa spotrebuje 20 000 litrov vody, čo je ekvivalentné výrobe jedného páru riflí. Okrem toho často bavlnené tampóny končia v odpadových vodách, odkiaľ sa vyplavujú do vodných tokov alebo sa zachytávajú v pôde.
O vplyve rôznych kozmetických pomôcok by sa dalo veľa rozprávať. Chceme vám však predstaviť zopár skvelých alternatív, ktoré znížia váš vplyv na životné prostredie.
Čím nahradíte odličovacie tampóny?
Či už ste vedeli o ich negatívnom dopade, alebo nie, odličovacie tampóniky sa dajú pohodlne nahradiť. Ich alternatív je hneď niekoľko, preto si povieme aj o ich výhodách. Prvou z nich sú textilné tampóniky – dnes už sú veľmi populárne. Dajú sa používať opakovane, zdôrazňujeme však, že je potrebné ich po použití oprať. Po opratí prípadne aj prežehliť. Makeup a nečistoty totiž v tampóniku zostávajú, čo vytvára skvelé podmienky pre množenie baktérií. Vhodné je preto prať ich s ostatným oblečením v práčke.
Čudá ako konjac špongia a morská hubka
Možno ste už o týchto vecičkách počuli, alebo ich dokonca používate. Tieto dve vychytávky sú opäť určené na čistenie tváre, pričom nepredstavujú pre prírodu žiadnu záťaž. Sú totiž plne kompostovateľné. Z čoho sú vyrobené a ako ich používať?
Morské hubky sú svetlohnedé živočíchy, ktoré žijú v moriach. Zbierajú sa ručne tak, aby bol umožnený ich ďalší rast. Morské hubky sú skvelé na čistenie tváre, pretože pôsobia antisepticky a antibakteriálne. Sú tiež extrémne savé a môžete ich zohnať v rôznej mäkkosti.
Pre čistenie tváre je napríklad ideálna odroda „Silk“, ktorou sa aj pohodlne odlíčite. Je najjemnejšia zo všetkých druhov. Na prvý dotyk sa môže zdať drsná, no po namočení je úplne jemná.
Na sprchovanie sú zas vhodnejšie tvrdšie hubky, ktoré pôsobia aj peelingovo. Morská hubka vám vydrží extrémne dlho, no po 6 mesiacoch by ste ju mali vymeniť za novú.
Konjac špongia je použitím podobná morským hubkám, avšak s tým rozdielom, že sa získava z rastliny konjac. Je univerzálna: dá sa používať na odličovanie, peeling alebo masáž pleti. Jej povrch je v suchom stave tvrdý a drsný, no po namočení je mäkká a jemná. Tradične sa používala aj na umývanie bábätiek, čo svedčí o jej jemnosti na ľudskú pokožku.
Masážna špongia z plastu vs. prírodná lufa
Počuli ste už o zázraku s názvom „lufa“? Vyrába sa z popínavej rastliny lufy valcovitej, ktorá vzhľadom pripomína tekvicu alebo uhorku. Tá vytvára dužinu, z ktorej vzniká perfektná prírodná špongia. V suchom stave je tvrdá a drsná, no po namočení predstavuje príjemnú alternatívu na čistenie pokožky tela.
Na pleť pôsobí peelingovo a prekrvuje pokožku, pričom ju účinne čistí. Dokonca vraj pomáha v boji s celulitídou a akné. Najväčším jej plusom je však to, že sa dá tiež jednoducho kompostovať. Nepredstavuje teda žiaden odpad.
Keď si lufu porovnáme s obyčajnou špongiou z plastových vláken, prináša nám neporovnateľné výhody.
Holenie naše každodenné
V lete patrí holenie k takmer každodennej činnosti. Namiesto vytvárania plastového odpadu z jednorazových žiletiek teda vyskúšajte udržateľný holiaci strojček. Táto výmena si však žiada cvik a čas. Pri prvom holení si doprajte čas a pokoj, aby ste sa naučili so strojčekom dobre pracovať. Je totiž ostrejší ako jednorazové žiletky, takže sa pri nesprávnom použití môžete porezať.
Holiaci strojček je nielen estetický, ekologický, ale navyše aj – ekonomický! Vydrží naozaj dlho a jediné, čo potrebujete, je výmena žiletiek. O tom, že sú žiletky cenovo výhodnejšie a trvácnejšie, ani netreba rozprávať.
Ktorá z vychytávok vás zaujala najviac? Ak už niektoré používate, podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch! 😊