Ekológia hrou: Ako vybudovať zdravý vzťah medzi dieťaťom a prírodou?

Životné prostredie sa nachádza v rozpoložení, kedy by sme mali začať premýšľať, v akom štádiu ho prenecháme budúcej generácii. Ukážme deťom, ako zažiť čaro prírody a zároveň si vybudovať silné puto, ktoré ovplyvní vývoj planéty.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

V modernej dobe plnej technológií a komfortu je náročné preraziť s fyzickou aktivitou a spoznávaním okolia. Starostlivosť o vzťah medzi človekom a prírodou však prináša príjemné výhody, ktoré pohladia dušu v súčasnej dynamickej spoločnosti. Rozvojom vnímania ekológie u detí im napomáhame užívať si krásy Zeme, ale zároveň žiť uvedomelo a zodpovedne.

Kontakt s prírodou

Pre dieťa je zásadné prísť do kontaktu s prírodou. Prechádzky v parku či v lese spojené s hravou aktivitou ho zabavia a môžu ho aj niečo naučiť. Vyskúšajte s deťmi pozorovanie kvetov, stromov, vtákov, zbieranie suchých listov na jeseň a mnoho ďalšieho. Kreativite sa medze nekladú, nezabúdame však, že sa v prírode správame zodpovedne.

Odpadové klenoty v prírode nachádzame čoraz častejšie, čo sa dá tiež prepojiť so vzdelávacou činnosťou. Môžete dieťaťu vysvetliť, ako dlho sa bude odpad rozkladať a ako veľmi to ubližuje ekosystému. Vašu najbližšiu prechádzku môže sprevádzať vrecko na smeti.

kontakt.jpg

Literatúra

Viesť deti k čítaniu je vo všeobecnosti prospešné pre ich rozvoj. Knižný trh v súčasnej dobe ponúka rozmanité druhy kníh. Detská literatúra zahŕňajúca vzdelávanie o životnom prostredí podporí ich záujem a kreativitu. Deti si už v skoršom veku môžu budovať puto s prírodou aj vo svete fantázie. Agentúra Lúka vydala knižku, ktorá deti zabaví aj poučí.

„Príbeh sa odohráva na neobyčajnej lúke, kde žijú rozprávkové bytosti - víly. Na súťaži krásy lúčnych kvetov svojim divákom a malým čitateľom predstavujú rôzne kvety, ktoré síce kvitnú v odlišných ročných obdobiach, no súťaž sa koná na kúzelnom mieste, kde to možné je. Naším cieľom je predstaviť deťom kvety v rozprávkovej, ale aj ich skutočnej podobe s konkrétnymi vlastnosťami a vplyvom na ľudí,“ uvádzajú tvorcovia z Agentúry Lúka.

Titul Miss lúčny kvietok je plný pôvabných ilustrácií, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia a vzbudiť tiež záujem o kreslenie.

lúka.jpg
Foto: agenturaluka.com

Vytvorte dieťaťu podnetné prostredie

Dieťa je vo veľkej miere ovplyvňované svojím okolím. Ak mu doprajete stimulujúce prostredie, v ktorom má možnosť sa plnohodnotne realizovať, výrazne to podnieti jeho intelekt. Existujú komunitné škôlky či školy, ktoré si skutočne dávajú záležať na práci s deťmi, pomáhajú im rozvíjať sa a učia ich starať sa o prírodu.

Príkladom idú domoškôlka Moruša a domoškola Čerešňa v Nitre, kde deti vzdelávajú hravou a originálnou formou. Deti majú príležitosť navštíviť záhradu, vzdelávať sa vo všeobecných poznatkoch tvorivými činnosťami či spoznávať svet v prirodzenom prostredí. No predovšetkým majú vytvorené rodinné priateľské prostredie, kde sa cítia príjemne.

fb1 skicár.jpg
Foto: Facebook Moruša a Čerešňa

Pokiaľ nemáte možnosť začleniť dieťa do podobného prostredia, sami mu ho vytvorte. Spojte sa s priateľmi a spravte deťom program na pár hodín. Zblíži vás to, zabavíte sa a spoznáte mnoho nového. Nakoniec sa možno aj vo vás prebudí vášeň pre ochranu životného prostredia. Dieťaťu treba ísť príkladom, najviac mu dáva to, čo vidí doma.

Zdroje: Agentúra Lúka, Priestory pre tvory

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život