Dokument Seaspiracy ukazuje pravú tvár udržateľného rybolovu

Podobne ako veľkochovy zvierat, aj rybolov je dlhodobo prehliadaným problémom súvisiacim s globálnou krízou. Dokument Seaspiracy predstavuje tienistú stránku lovenia rýb a jeho vplyv na ničenie nielen ekosystému, ale aj nás samotných.

Ivana Kováčiková · 1 minúta čítania
Foto: Seaspiracy

Oceány sú plné rozmanitých tvorov a rastlín. Aj ten najmenší organizmus má v rámci tohto ekosystému svoju úlohu. Narúšanie prirodzeného prostredia môže mať devastačné následky ako pre zvieratá, tak aj pre ľudí. Pritom často nevedome dovoľujeme a podporujeme plienenie morí a oceánov za účelom biznisu. A niekedy, naopak, plne vedome.

Dokument Seaspiracy (2021) vzišiel od producentov dokumentárneho filmu Cowspiracy (2014), ktorý divákom predstavuje spojitosť medzi klimatickou krízou a živočíšnou výrobou. Seaspiracy poukazuje na negatívne vplyvy nadmerného rybolovu na životné prostredie. Zároveň odhaľuje, aký je tento priemysel pre ľudí nebezpečný. V dokumente je taktiež vysvetlené fungovanie udržateľného rybolovu.

Seaspiracy ukazuje negatívne stránky obchodu s morskými živočíchmi

Ľudia kŕmia ryby odpadom v podobe mikroplastov a ortuti, ktoré sa následne vyskytujú v ich mäse. Väčšie zvieratá sú odchytávané, aby boli zneužité v zábavnom priemysle. Veľryby a delfíny sú vytrhnuté z domovov a svoj život strávia v zábavnom parku, kde sú im upierané základné potreby. Kvôli nadbytočnému rybolovu a neúcte voči ostatným organizmom strácame ohrozené druhy a prichádzame tak nielen o biodiverzitu, ale aj o zdroj kyslíka. Za tým všetkým stoja ilegálne praktiky, ktoré zahŕňajú aj otroctvo.

delfín (1).jpg
Foto: pixbay.com

Napriek zdanlivej bezmocnosti vieme učiniť kroky k zlepšeniu, k čomu nás vyzývajú aj autori dokumentu. Každý môže prispieť svojou časťou a spoločne dokážeme planéte pomôcť. Obmedzením konzumácie rýb prispejeme nielen k ochrane oceánov, ale aj k ochrane ľudí, ktorí sú k rybolovu donútení.

Nezabúdajme, že planétu máme len jednu, preto sa o ňu musíme starať. V prírode funguje rovnováha, ktorú konzumné správanie ničí v enormných rozmeroch a bleskovým tempom. Podporou konzumu stratíme to najpodstatnejšie, čím je naše miesto na Zemi. Ako povedala doktorka Sylvia Earle v dokumente Seaspiracy, „nikto nemôže urobiť všetko, ale každý môže urobiť niečo.“

Zdroj: filmový dokument Seaspiracy

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život