Lokálne nakupovanie: podporíte ním domácich výrobcov a znížite svoju uhlíkovú stopu 

Neuváženým nakupovaním škodíme nielen sebe, ale aj životnému prostrediu. Pripomeňme si tradičnú metódu obchodu našich predkov – lokálny predaj.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

Vymoženosti dnešnej doby nám ponúkajú rozličné spôsoby nakupovania. Všetko potrebné si vieme zadovážiť na jednom mieste v hypermarkete, prípadne navštíviť špecializovaný obchod. Taktiež sa z internetu dá objednať prakticky čokoľvek. Zamyslime sa však aj nad nevýhodami toľkých možností.

V prvom rade ich je priveľa. Pre zákazníka je náročné mať prehľad o všetkých typoch a zloženiach produktov, o ktoré má záujem. Často sa stretávame s kauzami ohľadom nekvality potravín či neetického prístupu pri výrobe, akými sú testovanie na zvieratách alebo vyrubovanie pralesov a lesov.

Pri toľkých množstvách značiek je pomerne náročné vyselektovať preferované produkty. Predstavme si však jednu možnosť, ktorá zaručuje kvalitu a tvorbu v súlade so životným prostredím. Jej podpora navyše pomáha rozvoju jednotlivcov a komunity.

tržnica.jpg
Mestská tržnica Nitra. Foto: nitra.dnes24.sk

Aké sú výhody lokálneho nakupovania?

Pod pojmom lokálny predaj si môžeme predstaviť všetky spôsoby nakupovania, ktoré sa týkajú konkrétnych miestnych výrobcov. Na Slovensku pôsobia šikovní remeselníci, výrobcovia potravín, farmári či susedia tvoriaci drobné doplnky do domácnosti.

Avšak obchodné reťazce týchto malých podnikateľov čoraz viac potláčajú, preto jednoznačne potrebujú našu podporu. Ich výtvory nie sú vyrábané za účelom masového predaja, kvantita nepredchádza kvalite. Zároveň výrobky necestujú cez pol sveta, čím sa významne redukuje ich uhlíková stopa.

Prečítajte si aj: Čo je uhlíková stopa? Ako ju dokážeme znížiť?

Miestni predajcovia svoju prácu robia zväčša preto, lebo ich napĺňa. Kupujeme tak výrobky vypestované či vytvorené niekým, kto do nich vložil kúsok seba. Svojím nákupom podporujeme aj individuálnu tvorivú činnosť. Prehľadnú mapu lokálneho trhu nájdete tu.

Pre začiatok skúste nakúpiť napríklad ovocie a zeleninu na tržnici. Negatívom môže byť to, že niektoré potraviny z tržníc pochádzajú z veľkoskladov alebo od zahraničných pestovateľov. O pôvode potravín sa však viete jednoducho dozvedieť na mieste a vybrať si tak preferovaného producenta. Rovnako môžete podporiť šikovnú kolegyňu venujúcu sa pečeniu či maľovaniu. Návštevy zberných fariem sú zas skvelou príležitosťou na výlet s celou rodinou.

dekor.png
Foto: sashe.sk

Darčeky, nábytok, dekorácie, oblečenie, kozmetika a mnohé maličkosti sú dostupné tiež prostredníctvom miestneho predaja.

Stačí sa len porozhliadať, koho by sme mohli vo svojom okolí podporiť. Zároveň si doprajeme skutočne jedinečné a kvalitné výrobky, ktorými potešíme seba, blízkych aj prírodu.

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život