Čo je uhlíková stopa? Ako ju dokážeme znížiť?

Jednoduchými krokmi dokážeme znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak životnému prostrediu.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania
Foto: www.nytimes.com/

Existujú globálne problémy, ktoré jednotlivec nedokáže ovplyvniť. Na druhú stranu sú tu zmeny, ktoré môžu vzísť práve od nás, jednotlivcov. Naše každodenné činnosti totiž pre životné prostredie znamenajú veľa.

Pojem „uhlíková stopa“ sa pomerne často spomína v tejto súvislosti. Viete však, ako sa vypočítava a ako ju viete znížiť?

Uhlíková stopa predstavuje množstvo skleníkových plynov (hlavne oxid uhličitý), ktoré vznikne pri určitej ľudskej aktivite. Zahŕňa to výrobu, použitie aj likvidáciu daného produktu. Uhlíková stopa sa dá zmerať globálne, ale aj pri činnosti jedného človeka, rodiny alebo organizácie. Zvyčajne sa udáva v tonách CO2 za rok. Emisie z našej činnosti sa následne hromadia v atmosfére, čo spôsobuje globálne otepľovanie.

Ako to, že sa dá uhlíková stopa vyrátať?

Uhlíková stopa sa dá vypočítať veľmi presne. Napríklad, počas cesty autom do nákupného centra spálite určité množstvo paliva. Fosílne palivá sú primárnym zdrojom skleníkových plynov. Znamená to, že len počas obyčajnej cesty autom zvyšujete svoju uhlíkovú stopu.

Aj obchod, v ktorom nakupujete, má istú uhlíkovú stopu. Tá je neporovnateľne väčšia – obchod využíva veľa elektrickej energie, jeho zamestnanci do práce tiež jazdia autom. Tovary, ktoré sa v ňom predávajú, k nám boli nejako dovezené, takže aj ich preprava navyšuje uhlíkovú stopu obchodu. Ďalej je tu vypestovaná zelenina a ovocie, ale aj mäso z fariem – pri jeho produkcii sa vypúšťa množstvo metánu, ktorý má až 25-krát väčší skleníkový efekt ako CO2. Všetky tieto prvky musíme brať do úvahy, ak chceme vyrátať uhlíkovú stopu jednej konkrétnej aktivity.

sky-clouds-building-industry-39553.jpg

Výšku vašej uhlíkovej stopy dokážete zredukovať

Presný výpočet uhlíkovej stopy jednej osoby je pomerne náročný. Rôzne online aplikácie a nástroje nám to však uľahčujú. Vyrátajú tvorbu skleníkových plynov podľa veľkosti vašej domácnosti, využívania energií, cestovania a jedálnička. Zaváži aj to, koľko z vášho odpadu recyklujete. Samozrejme, tieto výpočty nie sú dokonalé, no podajú vám dobrý obraz o tom, koľko CO2 vygenerujete.

Ak už viete, aký dopad majú vaše aktivity na životné prostredie, môžete sa pustiť do znižovania svojej uhlíkovej stopy. Nie je to vôbec náročné. Ako na to?

  • Občas vymeňte auto za verejnú dopravu. Ak premýšľate nad kúpou auta, poobzerajte sa po hybridnom alebo elektrickom automobile. Svoje auto pravidelne servisujte, aby ste zabezpečili jeho energetickú efektívnosť. Taktiež lietajte čo najmenej.

  • Doma používajte najmä energeticky úsporné spotrebiče – spoznáte ich podľa označenia „Energy Star“. Znížte vaše náklady na topenie či klímu.

  • Vypínajte spotrebiče, ak ich nepoužívate. Namiesto stolového počítača používajte notebook. Notebooky totiž spotrebúvajú oveľa menej energie.

  • Nakupujte potraviny, ktoré k nám cestovali čo najkratšie – teda lokálne produkty.

  • Jedzte mäso len párkrát do týždňa, pretože má vyššiu uhlíkovú stopu ako zelenina či ovocie. Najväčšiu záťaž pre životné prostredie predstavuje červené mäso, pretože sa pri ňom spotrebuje veľa krmiva a vody; dobytok tiež potrebuje veľké pastviny. Kravy navyše produkujú obrovské množstvá metánu.

  • Neplytvajte jedlom: nákupy si plánujte, vymýšľajte netradičné recepty zo zvyškov a jedlo si zamrazujte. V našom článku si prečítate ďalšie tipy pre ekologickú kuchyňu.

  • Oblečenie nakupujte racionálne: na visačkách hľadajte fairtrade logo, nakupujte v „sekáči“, dôkladne si pozrite zloženie oblečenia. Pri nákupe sa zamyslite: Koľkokrát si tento kúsok oblečiem? Budem ho vedieť skombinovať? Staré oblečenie darujte.

  • Používajte látkové nákupné tašky, ovocie a zeleninu zbytočne nebaľte do jednorazových vreciek. Ak máte možnosť, navštevujte bezobalový obchod.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život