Ekologicky v kuchyni: Ako obmedziť plytvanie jedlom v domácnosti?

Ak chceme obmedziť vyhadzovanie jedla, musíme zmeniť náš prístup k nakupovaniu aj samotnému vareniu.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Každý z nás má približnú predstavu, koľko jedla z domácnosti poputuje do koša. Potraviny najčastejšie vyhadzujeme, ak ich nakúpime príliš veľa a časom sa pokazia. Alebo jednoducho uvaríme príliš veľa porcií.

Boj proti plytvaniu nie je jednoduchý. Predovšetkým si vyžaduje vôľu využívať to, čo už doma máme nakúpené. Nie vždy je to príjemné – predsa len, nemáte vždy chuť na to, čo sa práve nachádza vo vašej špajzi. Ani jedlo, ktoré už jeme dva dni za sebou nám už "nešmakuje". Chce to však len tréning a vaša odpadová stopa sa razom zmenší. Veľkým plusom je, že váš odpadkový kôš bude o trochu voňavejší.

Plánujte si varenie

Najefektívnejšie obmedzenie plytvania spočíva v plánovaní. Nikdy nechoďte do potravín bez toho, aby ste skontrolovali, čo sa nachádza v chladničke. Na základe toho si môžete naplánovať menu aj nákupný zoznam. Suroviny, ktoré máte doma, doplníte len o chýbajúce potraviny.

Najviac totiž plytváme vtedy, ak nakupujeme suroviny mimo nášho varenia. Hlavne, ak si do nákupného košíka nahádžeme akciové produkty. Tie však potom nemajú využitie, a keď na ne dostanete chuť, dávno im skončila trvanlivosť. Pri nakupovaní teda porozmýšľajte nad tým, ako viete potravinu zakomponovať do jedálnička. Vyhnete sa tak tomu, že vám bude týždne stáť nedotknutá v chladničke alebo špajzi.

Upgradnite skladovanie potravín

Všetci máme radi pekné, čerstvé potraviny. Často ich však neskladujeme správne, a tak zelenina v chladničke po pár dňoch nevyzerá vôbec lákavo. Je pritom veľa spôsobov, ako udržať jej čerstvosť.

Obaly z včelieho vosku napríklad dovoľujú potravinám prirodzene „dýchať“. Navyše sú doplnené o prírodné antibakteriálne látky, vďaka čomu účinne zabraňujú hnilobe a usádzaniu vlhkosti. Ak nemáte poruke včelí obal, postačí vám aj papierová utierka, do ktorej zeleninu zabalíte a takto umiestnite do chladničky. Prebytočná vlhkosť sa vsiakne do utierky a po niekoľkých dňoch ju treba vymeniť. Svoj účel to splní hlavne pri balených šalátoch – aj keď plastu by sme sa chceli vyhnúť, všakže?

assorted-vegetables-on-white-surface-2611818.jpg

Pripravujte si vývary

Vývary/bujóny sa pripravujú z kostí a/alebo zo zeleniny rôzneho druhu. Ako na to? Kosti pri príprave nedeľného obeda vopred oddeľte a neskôr z nich spravte silnejší vývar. Rovnako sú podceňované aj zvyšky pri čistení zeleniny – mrkvové šupky, listy feniklu či zeleru, stonky húb, odrezky cukety a podobne. Z najrôznejších zvyškov zeleniny sa dá pripraviť výborný vývar, ktorý si v kockách odložíte do mrazničky pre budúce varenie.

Samozrejme, vývar nemusíte robiť denne. Aj tak sa dostatočné množstvo zeleninového „odpadu“ nenakopí hneď. Umyté a očistené zvyšky si odkladajte do mrazáku do väčšej nádoby. Keď budete mať chvíľku čas, napríklad počas dlhého nedeľného popoludnia, vysypte do hrnca zeleninu a korenie. Povarte dve až tri hodiny. Potom vývar preceďte, nechajte vychladnúť a zamrazte na malé kocky.

„Vyžmýkaná“ zelenina potom môže poputovať do kompostu alebo do nádoby na biologicky rozložiteľný odpad (nie však zvieracie kosti). Takýto „bujón“ môžete prihodiť do akéhokoľvek jedla na zlepšenie chuti. Nemusíte si tak kupovať komerčné bujóny doplnené o rôzne dochucovadlá.

Mrazničku využívajte naplno

Mrazením potravín sa dá skvele vyhnúť plytvaniu. Ak si nie ste istí, či sa určitý pokrm zje, kým je chutný a čerstvý, len si ho odložte na „horšie časy“. Aby ste to dotiahli do dokonalosti, vytvorte si šikovný systém mrazenia jedál so značením názvu a dátumom zmrazenia. Poslúžia vám pri tom znovu použiteľné vrecká či sklené poháre.

To sú len základné tipy, ktorými obmedzíte plytvanie potravinami. Dôležité je však predovšetkým skĺbiť naše chute s racionálnym prístupom – nakupovať jedlo tak, aby sme ho vždy dokázali zužitkovať na 100 %.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život