Jednoduché kroky, ktorými zaradíte filozofiu zero waste hnutia do svojho života

Aktuálna úroveň životného prostredia sa nachádza v stave, kedy potrebuje našu nepretržitú starostlivosť. Prečítajte si, ako uľaviť planéte filozofiou zero waste.

Ivana Kováčiková · 3 minúty čítania

Ľudia dnes vytvárajú jednoducho priveľa odpadu. Príroda je ním presýtená a dopláca tak na náš komfort. Pritom by sme jej dokázali výrazne pomôcť, keby sme všetci začali žiť čo i len o trochu uvedomelejšie.

Myšlienku zero waste vyslala do sveta Bea Johnson. Zo snahy o udržateľný a bezodpadový život sa z jej blogu stal celosvetový fenomén. Z Bei Johnson je v súčasnosti úspešná rečníčka a autorka knihy Domácnosť bez odpadu. Ročný odpad jej štvorčlennej rodiny sa zmestí do kompótovej fľaše. Svojou aktivitou Johnson ponúka mnoho rád a tipov ako si život zjednodušiť, ale taktiež informuje, prečo je to dôležité.

bea.jpg
Bea Johnson, foto: zena.pravda.sk

Záujem o udržateľný životný štýl prenikol aj na Slovensko. Petra Slezáková, autorka blogu Zero Waste Slovakia, je u nás najznámejšou tvárou bezodpadovej filozofie. Na svojom blogu sprostredkúva užitočné a inšpiratívne nápady. Okrem toho sa venuje aj prednáškam a workshopom.

petra.jpg
Petra Slezáková, foto: heroes.sk

Prečo sa inšpirovať filozofiou zero waste?

V roku 2019 bolo na Slovensku vyprodukovaných viac ako 12 miliónov ton odpadu. Z tohto množstva tvoril 2,3 ton komunálny odpad, čo vychádza na 421 kg na obyvateľa ročne. Čísla každým dňom rapídne stúpajú, preto je čas pokúsiť sa o redukciu odpadu. Stačí dodržiavať 5 nižšie uvedených zásad zero waste životného štýlu. Ideálne v poradí, v akom sú vyobrazené.

5R.jpg
Jednoducho zapamätateľná schéma - a zero waste máte v malíčku. Foto: zerowasteslovakia.sk

1. Refuse - odmietni

Konfrontácia s vlastným konzumným správaním je nevyhnutným krokom k uvedomeniu. Hromadením množstva vecí zaťažujeme nielen prírodu, ale aj naše vlastné domácnosti a peňaženky. Preto odmietnite, čo nepotrebujete.

2. Reduce - zredukuj

Už keď predsa len máme nahromadené nepotrebnosti, je čas poslať ich ďalej. Zero waste dýcha minimalizmom a práve to naša planéta potrebuje najviac. Minimalizmus prináša výhody aj pre naše príbytky, nezaťažuje ich a osviežuje priestor. Obmedzením vecí výhradne na nevyhnutné nám navyše prináša príležitosť niekomu pomôcť. Existujú rôzne darovacie stránky na sociálnych sieťach, charity, alebo môžeme jednoducho osloviť napríklad aj suseda v núdzi.

3. Reuse - znovu použi

Zmenou pohľadu na poškodené veci dokážeme poriadne ušetriť. S trochou šikovnosti si drobné poškodenia vecí zvládnete opraviť, prípadne využiť opravárske služby. Obnosené oblečenie sa môže prešiť na užitočnú tašku, alebo použiť hoci len ako handra na podlahu, ak už nie je použiteľné.

4. Recycle - zrecykluj čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať

Správne separovanie je podstatným procesom, ktorý je však finančne a energeticky náročný. Nie všetok materiál je opätovne použiteľný, preto je dôležitá jeho efektívna recyklácia. Pomôcku na zjednodušenie triedenia odpadu nájdete v článku Ako správne separovať odpad.

Ideálne samozrejme je, ak nemáme čo triediť. Aj k tomu sa však dá časom dopracovať.

5. Rot - skompostuj

Zvyšky biologicky rozložiteľných surovín tvoria 40 % odpadu bežnej domácnosti. U fanúšikov rastlinnej stravy to bude omnoho viac. Bioodpad sa dá skompostovať, čo vytvorí kvalitné hnojivo pre rastliny. Kompostér si dokážete zadovážiť aj do bytu. Patrí dokonca medzi predmety, ktoré si zvládneme vyrobiť doma sami - viac informácií, ako na to, nájdete v tomto článku.

Zmena je vždy náročná. Záleží na nás, čo všetko sme ochotní urobiť pre krajší život na Zemi. Postupom času však môžeme zistiť, že ak nie sme pre planétu takou záťažou, žije sa nám omnoho príjemnejšie. Filozofia zero waste prináša spôsob, ako pomôcť nielen planéte, ale aj nám samým.

Zdroje:

http://www.zerowasteslovakia.sk/

https://zerowastehome.com/

http://www.zerowasteslovakia.sk/about/

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život