Praktické a jednoduché tipy: Čo všetko si môžete vyrobiť doma?

V tomto článku si ukážeme, ako si vyrobiť šikovné pomôcky do domácnosti, čo zmení váš pohľad na nakupovanie nepotrebných vecí.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

Čas, keď sme vo svojom domácom prostredí viac než zvyčajne, nám dáva príležitosť zamyslieť sa nad priestorom naokolo. Koľko nepotrebných vecí doma skladujeme? Namiesto ich hromadenia či naopak vyhodenia, ich skúste oživiť. Zároveň si niektoré kupované veci zvládnete pomocou praktických tipov vyrobiť sami.

Oživenie naoko nepoužiteľného

Často vyhodíme veci bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, ako by sa ešte dali využiť. Staré oblečenie môžete skúsiť prešiť na niečo nové. Z nepotrebných kompótových fliaš sa dajú vyrobiť rôzne svietniky, rovnako aj z plechoviek stojany na perá či ceruzky.

Veci, ktoré sa už pomaly rozpadávajú, môžu s trochou cementu stále slúžiť ako dekorácia do záhrady. Možností je veľa a kreativita je neobmedzená. Pokojne sa inšpirujte internetom.

decor.jpg
Foto: pixabay.com

Prací prostriedok

Pranie bielizne je činnosť, ktorá nás pravidelne sprevádza. Pri jej nevyhnutnosti si možno ani nenájdeme čas zamyslieť sa nad jej negatívnymi vplyvmi. Klasické pracie produkty obsahujú chemikálie, ktoré môžu dráždiť pokožku. Zároveň vzniká množstvo odpadu z obalov, obzvlášť vo viacčlenných rodinách, v ktorých sa perie častejšie.

Jednoduchý návod, ako si zhotoviť vlastný prací prostriedok, prináša Petra Slezáková, autorka blogu Zero Waste Slovakia.

pranie.png
Foto: zerowasteslovak

Rastlinné mlieko

Pre milovníkov rastlinného mlieka a našej planéty môže byť nepríjemné neustále kupovať mlieko v tetrapakoch. A bohužiaľ, nie každý má príležitosť kúpiť si výrobok v skle. Rastlinné mlieko si však zvládnete pripraviť aj v pohodlí domova. Chutný recept nájdete na webstránke projektu Jem pre Zem.

mlieko.jpg
Foto: trenujeme.sk

Hrejivý vankúš

Termo vankúšik je veľmi užitočná a praktická pomôcka do každej domácnosti. Pomáha pri bolestiach svalov, menštruačných bolestiach, reumatizme, prechladnutí a mnohých ďalších zdravotných problémoch.

Tohto dobrého pomocníka si viete vyrobiť skutočne jednoducho. Stačí na to jedna opustená ponožka a ryža. Surovú ryžu nasypete do ponožky, tú zaviažete/zošijete a pomôcka je hotová. Vankúš dáme na 2 minúty do mikrovlnnej rúry a prikladáme na bolestivé miesta. Prípadne vás v zime príjemne zahreje pod paplónom.

Screenshot_20210308-102102_3.png
Foto: archív autorky

Kompostér

Ak vás oslovilo čaro pestovania rastlín, určite vás poteší aj domáci kompostér, ktorý ozvláštni vaše záhradkárske umenie. Kompostér vytvára vlastný ekosystém, ktorý pri správnej starostlivosti vyprodukuje kvalitné bio hnojivo pre vaše rastliny.

Výhoda kompostéra spočíva aj v jeho nenáročnej výrobe. Zároveň je vhodný ako do domu, tak aj do bytu. Postup výroby, starostlivosť a rôzne užitočné rady vo svojom videu predstavujú šikovné dievčatá z Cuketa, o. z.

rastlina.jpg
Foto: pixabay.com

Existuje mnoho rád a trikov, ktoré nám pomáhajú žiť udržateľne a zároveň zjednodušia náš každodenný život. Žiadny z nich však nebude účinný, pokiaľ neprehodnotíme postoj ku konzumnému správaniu. Planéta od nás potrebuje minimalistický životný štýl, preto by sme sa mali zamyslieť, či to, čo kupujeme naozaj potrebujeme.

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život