Ako začať s udržateľnejším spôsobom života?

Udržateľnejší spôsob života je taký, keď myslíme na našu planétu a snažíme sa byť k nej šetrnejší. Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ako žiť viac ekologicky.

Rebeka Čapeľová · 2 minúty čítania

Udržateľnejším spôsobom života žijete aj vtedy, keď svojím konaním myslíte na potreby ďalších generácií. Preto som si pre vás pripravila zopár tipov pre ekologickejší život.

Začnite s jednoduchými vecami

Niekedy sa ťažko vzdáva zaužívaných zvykov, preto začnite pomaličky. Vymeňte napríklad jednorazové vrecúška na pečivo, ovocie a zeleninu za plátenné, ktoré môžete používať dokola. Doma majte nachystanú jednu igelitku, kam si prehodíte pečivo, aby Vám neuschlo.

Začnite používať sklenú fľašu namiesto mnohých plastových. Kladiete si otázku, ako zmení svet to, že práve vy nebudete používať plastové vrecúška? Uvedomte si, že ich používa naozaj veľa ľudí. Malé kroky vedú k veľkým veciam!

Obrázok1.jpg

Kupujte len to, čo naozaj potrebujete

Či už sa to týka oblečenia, kozmetiky alebo niečoho iného. Takto nebudete mať okolo seba zbytočnosti. Minimalistický životný štýl je naozaj oslobodzujúci. Vďaka nemu sa nezaoberáte sa vecami, ktoré nie sú dôležité. Preto si vždy poriadne premyslite, keď si budete chcieť niečo kúpiť.

K téme: Udržateľná móda pre začiatočníkov: Viete, ako nakupovať ekologickejšie?

V tejto dobe je ľahké prepadnúť online nakupovaniu. Ja napríklad robím to, že si danú vec nechám v online „košíku“ aj niekoľko dní. Ak si aj po pár dňoch danú vec želám, tak si ju kúpim. Takto sa vyhnete impulzívnemu nakupovaniu a zbytočnostiam, ktoré by vám len doma zaberali miesto. Plus, samozrejme, šetríte planétu aj vašu peňaženku.

Vymeňte auto za bicykel, MHD či za starú dobrú chôdzu

Ak vám to vzdialenosť do práce alebo školy umožňuje, viac sa presúvajte (napríklad po meste) peši či bicyklom. Znovu budete ušetríte peniaze a zároveň urobíte niečo úžasné pre vaše zdravie. Skvelým tipom sú zdieľané bicykle či kolobežky v meste. Zistite, či aj vaše mesto neponúka takúto službu. Nestojí to veľa a možno sa budete po meste prepravovať ešte rýchlejšie ako autom. Zároveň nemusíte riešiť, kam zaparkovať.

Neplytvajte jedlom

To isté, čo platí pri oblečení, sa dá aplikovať aj na jedlo. Kupujte jedlo s rozumom. Píšte si nákupné zoznamy a naplánujte si, čo budete variť nasledujúci týždeň. Častokrát sa nájde využitie jednej suroviny do viacerých jedál, ak ju neminiete na jedno varenie. Nevyhadzujte jedlo len preto, že naň už nemáte chuť. Hľadajte alternatívy, ako ho využiť ďalej.

Prečítajte si aj: Ekologicky v kuchyni: Ako obmedziť plytvanie jedlom v domácnosti?

Úžasnou vecou sú bezobalové obchody. Prídete tam so svojimi nádobkami - je jedno, či sú to staré zaváraninové poháre alebo plastové misky - a naberiete si určitej suroviny toľko, koľko uznáte za vhodné. Takto máte prehľad, koľko potravín doma máte. Bezobalové nakupovanie je naozaj zábavou. Nemusíte sa ničoho báť. Je to ako také hračkárstvo pre dospelých. 😊

V tomto linku nájdete mapu s bezobalovými obchodmi po celom Slovensku. Na mape sú znázornené aj predajne s čapovanou drogériou, kde platí rovnaký princíp ako pri bezobalových obchodoch. Stačí sa len pozrieť, či sa takýto obchod nachádza vo vašom okolí a môžete sa vrhnúť na nákupy.

To by boli všetky tipy pre začiatok vášho udržateľného života. Verím, že niektoré z nich vyskúšate. 🙂

Rebeka Čapeľová napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život