Naozaj potrebujeme to tričko z výpredaja? Fast fashion ničí životné prostredie i zdravie ľudí

Nakupovanie oblečenia je tak príjemné a na krátku chvíľu nám zlepší náladu. Fast fashion je však čoraz viac skloňovaný pojem, ktorý má ďalekosiahle následky na životné prostredie.

Rebeka Čapeľová · 3 minúty čítania

V súčasnosti sa často spomína pojem fast fashion – oprávnene. Ide o masívnu výrobu lacného, častokrát nie veľmi kvalitného oblečenia. V nie až tak dávnej minulosti sa vyrábali len dve kolekcie ročne. Teraz máme každoročne na výber aj z 52 tzv. malých kolekcií. Tým nás značky fast fashion nútia neustále nakupovať. Podvedome nám naznačujú, že potrebujeme stále nové oblečenie, aby sme neboli zastaralí.

V dnešnej dobe sa vyprodukuje až o 400 % viac oblečenia, ako sa vyrobilo pred 20 rokmi. Naozaj vlastníme prebytok oblečenia. Napríklad na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí 460 kg oblečenia. Človek však v priemere nosí len 30 % zo svojho šatníka.

Fast fashion a spotreba vody

Módny priemysel vodu míňa v enormných množstvách, okrem toho ju aj znečisťuje. Na jedno obyčajné bavlnené tričko sa minie 2 720 litrov vody, čo sa rovná trom rokom nášho pitného režimu. Na jedny rifle sa zas minie 7 000 litrov vody, pričom sa obľúbených riflí ročne vyrobí okolo 5 miliárd.

Prečítajte si aj: Presvedčíme vás? 7 faktov o fast-fashion, ktoré zmenia váš pohľad na módu

Znečistenie vody v rýchlom módnom priemysle možno pozorovať napríklad na riekach v krajinách tretieho sveta. Rieky tu častokrát menia farbu podľa farebnej palety nadchádzajúcej kolekcie. Častokrát sa teda stane, že ľudia vidia ružovú, modrú či zelenú vodu plnú toxických látok. Kvôli obmedzeným vodným zdrojom nemajú na výber a túto vodu pijú.

Odhaduje sa, že v Číne je 70 % riek a jazier kontaminovaných odpadovou vodou produkovanou textilným priemyslom.

Fast fahion a emisie

Textilný priemysel je jeden z najznečisťujúcejších odvetví – vyprodukuje okolo 1,2 miliardy ton CO2 ročne. To je viac emisií ako vygenerujú medzinárodné lety a námorná doprava dokopy. 5 % celkového počtu globálnych emisií má na svedomí práve odevný priemysel. Pokiaľ sa nebude dopyt po fast fashion oblečení znižovať, predpokladá sa, že do roku 2030 vzrastú emisie z tohto sektora až o 60 %.

Ako sa teda vyhnúť nakupovaniu odevov z rýchleho priemyslu? Najudržateľnejší šatník je ten, ktorý vlastníte teraz. Pokiaľ si budete chcieť kúpiť novú vec, opýtajte sa sami seba, či ju naozaj využijete. Naozaj potrebujete daný nový kúsok? Poprípade, nevlastníte už podobnú vec? Vopred rozmýšľajte nad tým, čo si kupujete. Šetríte tak planétu aj svoju peňaženku.

Ak ste sa rozhodli kúpiť si daný kúsok, môžete sa rozhliadnuť po tzv. udržateľných značkách. Tie využívajú certifikované a kvalitné materiály. Mnohých odrádza, že tieto značky sú častokrát drahšie ako značky fast fashion. Kúpou odevu od udržateľnej značky však získate dlhoročnú kvalitu a podporíte malú firmu, ktorá má za sebou veľký príbeh. Ak nemáte dostatok financií alebo nechcete míňať toľké peniaze na oblečenie, skvelou alternatívou sú second-handy. Ďalšou možnosťou sú mnohé bazáriky na internete, kde ľudia ponúkajú oblečenie a mnohé iné veci, ktoré u nich už nemajú využitie.

Zaujala vás udržateľná móda? V tomto článku sa o nej dozviete viac: Udržateľná móda pre začiatočníkov: Viete, ako nakupovať ekologickejšie?

Stačí sa len zbaviť predsudkov a mať trpezlivosť pri hľadaní nových kúskov. Ja sama vlastním mnohé zaujímavé kúsky z druhej ruky a zamilovala som si nakupovanie v sekáčoch. 😊

Zdroje: Podcast Fashion Session, Ecohero.sk, Sustain Your Style, Ecowatch

Rebeka Čapeľová napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život