Presvedčíme vás? 7 faktov o fast-fashion, ktoré zmenia váš pohľad na módu
Väčšina ľudí netuší, čo všetko sa skrýva za ich outfitom z fast-fashion obchodu.
Počas posledných rokov sme sa ocitli v rýchlo meniacej sa ére fast-fashion. Veľké korporácie nám pravidelne dodávajú poriadne množstvo noviniek, ktoré uspokojí každú nákupnú maniačku. Dôsledky tzv. rýchlej módy sa však začínajú prejavovať v environmentálnych, spoločenských aj ekonomických oblastiach.
Pozitívnou správou však je, že si čoraz viac ľudí uvedomuje dôsledky tejto krízy a obmedzuje svoju spotrebu. Ďalšia časť však vôbec netuší, aké dôsledky má nadmerné nakupovanie oblečenia. Ak patríte medzi nich, tieto fakty o móde vám nepochybne prinesú nové informácie a zmenia pohľad na túto problematiku.
1. Neopotrebované oblečenie často končí na skládkach a v spaľovniach
Odhaduje sa, že viac ako tri pätiny oblečenia celosvetovo skončia na skládkach či v spaľovniach. A to aj napriek tomu, že množstvo ľudí sa oblečenie snaží zachrániť, daruje ho alebo odovzdá na charitu. Častokrát sa však stáva, že aj charity a darovacie organizácie majú odevov viac ako dosť, a tak len 20 % darovaných vecí skončí tam, kde by malo.
Je teda otázne, či naše rozhodnutie darovať oblečenie do organizácií je skutočne efektívne. Vhodnejšie je overovať si, kde oblečenie končí, prípadne vyhľadať konkrétnu osobu v núdzi, ktorej odevy darujete priamo.
2. Len veľmi málo oblečenia sa zrecykluje
Do popredia sa dnes dostávajú práve dizajnéri, ktorí upcykláciou vytvárajú nové originálne kúsky. Uhlíková stopa kupovaného oblečenia je tak oveľa nižšia, pretože je vyrobené z niečoho, čo malo byť v podstate už dávno "na odpis".
Bohužiaľ, len 15 % ľudí nejakým spôsobom recykluje svoje oblečenie, čo je veľmi nízke číslo.
3. Oblečenie je dnes lacné, ale...
Dnes nakupujeme o 60 % viac oblečenia ako kedysi. Problémom však je, že súčasné fast-fashion kúsky nám nevydržia tak dlho, ako niekdajšia kvalitnejšia móda. V skutočnosti sa životnosť a nositeľnosť jedného odevu znížila až o 50 %. K tejto zmene pritom došlo len za posledných 15 rokov, čo je veľmi krátky časový horizont.
Toto všetko vedie k začarovanému kruhu - kvôli nekvalite ľudia nakupujú viac a často práve lacné oblečenie. V konečnom dôsledku si spotrebitelia zvykajú na to, že sa tričko po štyroch praniach zničí. Vedia, že si môžu dovoliť kúpiť nové a veľmi rýchlo ho nahradiť. Samozrejme, nie je to vôbec v poriadku.
V konečnom dôsledku sú tri lacné tričká drahšie ako jedno kvalitné z udržateľného materiálu, ktoré nám vydrží niekoľko rokov.
4. Odevný priemysel je problémom celého sveta
Hovoríte si: nás sa predsa problém fast-fashion netýka. Nie je to celkom pravda, pretože nákupom vo fast-fashion len podporujeme nikdy nekončiaci sa kolotoč lacnej pracovnej sily, nekvalitného oblečenia a poškodzovania životného prostredia. V tomto kontexte, áno, móda je problémom celého sveta. Spotrebiteľ predsa rozhoduje, koho svojimi peniazmi podporí.
Aj preto je potreba nakupovania udržateľnej módy čoraz dôležitejšia. Stačí len, ak si na začiatok zakúpite produkt "eco aware", aj to je nejaký krok vpred. Spotrebiteľ je článok, ktorý môže niečo zmeniť. Pretože kde nie je dopyt, tam nie je ponuka.
5. Emisie uhlíka z výroby oblečenia sú obrovské
Ako sme už naznačili vyššie, emisie uhlíka sú svetovým problémom, nie problémom rozvojovej krajiny, kde sú odevy produkované. Pri výrobe oblečenia sa spotrebuje množstvo energií, a v neposlednom rade aj hektolitre vzácnej pitnej vody.
Konkrétne čísla hovoria za všetko. Pre získanie jedného kilogramu bavlny sa spotrebuje 10 000 až 20 000 litrov vody, taktiež len na výrobu jedného páru riflí sa spotrebuje 7 000 litrov vody. Ďalej, módny priemysel (vrátane obuvi) každoročne tvorí približne až 8,1 % svetových emisií uhlíka.
6. Odpad z oblečenia zaplavuje skládky v astronomických číslach
Niet pochýb, že množstvo generovaného odpadu z oblečenia je vážnym problémom. Predpokladá sa, že do roku 2030 budeme mať na planéte 148 miliónov ton odpadu z oblečenia. Napríklad len samotné Spojené štáty americké nahromadia 12 miliónov kilogramov módneho odpadu ročne.
Fakt, že odevy končia práve na skládkach a spaľovniach, len zvyšuje celkovú uhlíkovú stopu oblečenia.
7. Efektívne zredukovanie nakupovania? Nenakupovať!
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť svoj odevný odpad, je uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Aj keď je lákavé mať v šatníku množstvo oblečenia, vôbec to nie je praktické. Vyžaduje si to veľa priestoru, času na údržbu a v neposlednom rade sú to pre vás výdavky naviac. Navyše, množstvo oblečenia v našich skriniach ani nevynosíme a po čase ho vyhodíme, lebo už nie je v móde. Takéto správanie vedie k zapĺňaniu skládok oblečením.
Na záver pre vás teda máme jednoduchú radu: ak nič nepotrebujete, nenakupujte. Uprednostňovanie kvalitných vecí nám navyše vycvičí náš zmysel pre módu a zabráni tak zbytočnému prepĺňaniu šatníkov.