Voda a živočíšne poľnohospodárstvo: Aké prepojenie má spotreba vody a chov zvierat?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako konzumovanie mäsa a mliečnych výrobkov môže vplývať na našu planétu? Mnohí z nás to berú ako súčasť života. Avšak mnohí netušia, aké problémy nám to môže spôsobovať.

Rebeka Čapeľová · 2 minúty čítania

Konzumácia živočíšnej stravy spôsobuje plytvanie vodou, znečisťovanie ovzdušia a podieľa sa aj na odlesňovaní pôdy. Tento problém bude čoraz viac viditeľný, pokiaľ nezačneme nahrádzať alebo obmedzovať živočíšnu stravu.

OSN vyhlásilo, že vyše 2 miliardy ľudí nemajú prístup k čistej pitnej vode. Taktiež ak bude spotreba vody narastať tak ako doteraz, do roku 2025 bude polovica populácie žiť v oblastiach, kde nebude prístup k čistej pitnej vode.

Aké prepojenie má spotreba vody a chov zvierat?

Živočíšne poľnohospodárstvo je hlavným prispievateľom k svetovému úbytku vody a kontaminácii sladkých vôd. Spotrebuje až 70% z celkovej pitnej vody, pričom 1/3 tohto percentuálneho pomeru sa využíva na pestovanie krmiva pre dobytok.

Na jedno kilo hovädzieho masa sa spotrebuje až 15 400 litrov vody. Je tomu tak najmä z dôvodu, že dopyt po mäse a mliečnych výrobkoch za posledné roky enormne narástol. Počet kusov chovaného dobytka stále stúpa, avšak na planéte nie je k dispozícii dostatok miesta, aby sa napásol.

Keďže pastviny majú obmedzené rozlohy, ľudstvo začalo pestovať plodiny pre výkrm dobytka. Napríklad asi iba 1% celkového množstva vypestovanej sóje sa spotrebuje na ľudskú konzumáciu, zvyškom sa nakŕmi dobytok.

Zaváži to, či konzumujeme viac živočíšnu, alebo viac rastlinnú stravu?

Na získanie rovnakého množstva kalórií sa pri produkcií obilnín spotrebuje 3,6 násobne menej vody, než pri produkcii mlieka, a až 4,5 násobne menej vody, ako pri produkcii vajec.

Porovnanie spotreby vody v živočíšnej a rastlinnej strave:

  1. Denná priemerná spotreba vody vegána (tzn. človeka, ktorý sa nestravuje žiadnymi živočíšnymi produktami: mäsom, mliečnymi výrobkami) je 1 136 litrov.
  2. U vegetariána (človeka, ktorý obmedzil mäso) je priemerná spotreba 4 542 litrov.
  3. Denná spotreba vody u človeka, ktorý sa stravuje konvenčnou stravou, je 15 141 litrov vody.

Spotreba vody môže byť pritom iba jedným z mnohých aspektov, prečo sa ľudia stávajú vegánmi. V podcaste, v ktorom vystúpila dr. Melanie Joy, však zaznela veľmi inšpiratívna myšlienka: „Be vegan as much as you can.“ V preklade: „Buď vegánom najviac ako môžeš.“

Čo to teda znamená pre nás? Nie je potrebné byť 100-percentným vegánom. Stačí obmedziť živočíšne produkty tak, ako nám je prijemné. Planéta, ale aj budúce generácie, sa nám nepochybne poďakujú.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si tiež článok Ako súvisí rastlinná strava s ochranou životného prostredia?

Zdroje: Film Cowspiracy, Sentient Media, SME, Vegánska spoločnosť

Rebeka Čapeľová napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život