Ekožurnál.sk

Svetoví lídri schválili miliardy dolárov na boj proti klimatickým zmenám

Januárový summit Jedna planéta mal ukázať, že svetové spoločenstvo to s bojom proti klimatickým zmenám myslí vážne. Podarilo sa im presvedčiť environmentálnu verejnosť?

Róbert Király · 1 minúta čítania

Svetoví lídri na januárovom summite Jedna planéta „odklepli“ finančnú pomoc na boj proti klimatickým zmenám a zhoršovaniu environmentálnej situácie vo svete. Schválené sú financie vo výške 14,3 miliardy dolárov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron po rokovaniach spresnil, že dané peňažné prostriedky majú byť použité napríklad na projekt výsadby stromov v regióne afrického Sahelu.

Africká únia už pred 15 rokmi prišla s iniciatívou masívnej výsadby stromov naprieč celým kontinentom. Zabránilo by sa tak rozširovaniu púští a polopúští do ďalších lokalít. Výsadba stromov navyše prispeje k zachytávaniu oxidu uhličitého, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za jeden z najnebezpečnejších skleníkových plynov pre atmosféru.

Finančná podpora tohto projektu však neprinesie výhody len v rovine životného prostredia. Takisto sa stane významným zdrojom pracovných miest.

Summit vyvolal rôzne reakcie

Rokovaní sa zúčastnila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá aj v rámci samotnej EÚ presadzuje ochranu životného prostredia ako jeden z hlavných pilierov politiky svojho funkčného obdobia. Podporu boja za kvalitnejšie životné prostredie prisľúbila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá prisľúbila, že do roku 2030 Nemecko zaradí 30 % svojich pevninských a morských území na zoznam chránených oblastí. Zároveň vyzvala svet k tomu, aby sa prestalo s ničením lesov.

Optimizmus zo záverov rokovaní však nezdieľa švédska environmentálna aktivistka Greta Thunberg. Na sociálnej sieti Twitter summit ostro kritizovala tým, že podľa jej názoru ide len o prázdne reči. Ak sa budú prijímať len takéto opatrenia, ničenie životného prostredia potrvá ešte desaťročia.

Prečítajte si aj: V Afrike vzniká Veľký zelený múr. V budúcnosti odfiltruje až 250 miliónov ton CO2

Z hľadiska možných kapacít globálnej spoločnosti sa môže vyrokovaná suma na záchranu planéty zdať veľmi malá. Navyše je určená predovšetkým pre projekt afrického zeleného múru, ktorého výstavbu už niekoľko rokov spomaľuje aj veľká korupcia politických predstaviteľov zúčastnených štátov.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Môžeme si za to sami: Extrémne výkyvy počasia ako priamy dôsledok klimatických zmien

Róbert Király v téme Slovensko
2 minúty

Na Slovensku dochádza k úmrtiam kvôli znečistenému ovzdušiu, Európska komisia podáva žalobu

Róbert Király v téme Slovensko
2 minúty

Existuje súvis medzi klimatickými zmenami a súčasnou pandémiou?

Róbert Király v téme Svet
1 minúta
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Svet

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk