V Afrike vzniká Veľký zelený múr. V budúcnosti odfiltruje až 250 miliónov ton CO2

Veľký zelený múr by mal zmierniť rozširovanie afrických púští a polopúští.

Róbert Király · 1 minúta čítania
Foto: intelligentliving.co

Ambiciózny projekt, do ktorého je zapojených celkovo 21 afrických štátov, má vytvoriť obrovský pás stromov tiahnuci sa od Senegalu po Džibutsko.

Veľký zelený múr (The Great Green Wall) je názov projektu, ktorý má naprieč Afrikou vytvoriť obrovský les. Ten by mal zmierniť rozširovanie púští a polopúští (tzv. dezertifikáciu), pričom zároveň vytvára veľké množstvo pracovných miest. Nápad na zrealizovanie tohto projektu mal svoje korene ešte v roku 2007. Do roku 2030 sa má postupne vybudovať „zelený pás“ dlhý 8 000 km a široký 15 km.

Lídri afrických krajín chceli takýmto spôsobom zmierniť dôsledky dvoch mimoriadne vážnych problémov – klimatické zmeny a chudobu. Veľký zelený múr má byť ukončený v roku 2030 a jeho celkové náklady sa pohybujú na úrovni 7,4 miliárd dolárov. V prípade jeho dokončenia bude nový les schopný odfiltrovať až 250 miliónov ton oxidu uhlíka v priebehu nasledujúcich 10 rokov. V regióne sa tiež vytvorí 10 miliónov pracovných miest.

Great-Green-Wall.jpg
Projekt okrem pomoci životnému prostrediu priniesol aj množstvo pracovných miest. Foto: www.intelligentliving.co

Okrem zmierňovania dôsledkov klimatických zmien a chudoby má projekt aj ďalšiu mimoriadnu výhodu. Vďaka výsadbe nových stromov dochádza k obhospodarovaniu pôdy, ktorá sa tak môže využiť na poľnohospodárske účely. Odborníci uvádzajú, že takýmto spôsobom sa ozdraví až 100 miliónov hektárov degradovanej pôdy. To by mohlo v oblasti postihnutej nedostatkom potravín výrazne pomôcť.

Projekt prináša prvé výsledky

Veľký zelený múr má po 13 rokoch od jeho začatia prvé pozitívne výsledky. Napríklad v Etiópii sa obnovilo 15 miliónov hektárov pôvodne degradovanej pôdy, Nigéria vytvorila zhruba 20 000 pracovných miest. V Senegale sa už vysadilo 11,4 milióna stromov.

great-green-wall-National-Geographic.jpg
Mapa zachytávajúca fokusovanú oblasť projektu. Foto: National Geographic

Medzinárodná spolupráca navyše zmierňuje napätie v regióne a buduje dobré susedské vzťahy. Ako uviedol írsky prezident Michael Higgins: „vďaka svojej schopnosti zjednotiť národy a spoločenstvá predstavuje Veľká zelená stena najlepší druh medzinárodnej spolupráce.“

Zalesnené územie bude navyše spĺňať celkovo 15 zo 17 cieľov, ktoré boli stanovené v roku 2015 v rámci posilňovania udržateľnosti.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet