Vzácne zvieratá, ktoré vyhynuli kvôli ľudským aktivitám

Každým rokom stúpa počet vyhynutých živočíchov. V mnohých prípadoch za to môže nadmerný lov či ničenie biotopov.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

V starších časoch aj v nedávnej minulosti žili s ľuďmi stvorenia, ktoré už dnes nemáme možnosť vidieť vo voľnej prírode. Pripomeňme si niektoré zvieratá, ktoré kedysi chodili po tejto Zemi, no práve vplyvom človeka prestali existovať, alebo prišli o svoje prirodzené prostredie.

Jedným z environmentálnych problémov, ktorému musíme ako spoločnosť čeliť, je vymieranie určitých druhov zvierat. Prispievajú k tomu viaceré faktory, ale zodpovedá za to najmä človek svojou priemyselnou činnosťou. Neustálym znečisťovaním životného prostredia a ničením ekosystémov prichádzame o rozmanitosť a krásu biodiverzity.

Puma východná

Posledný poddruh pumy americkej - puma východná - bola zastrelená pravdepodobne v roku 1938. Do roku 2015 sa ešte predpokladalo, že by mohla existovať. Lovením a zabíjaním sa však z tohto špecifického druhu pumy stalo vyhynuté zviera.

puma.jpg
Majestátna puma východná. Foto: lemerg.com

Ara sivomodrá

Tento pestrofarebný papagáj už vo voľnej prírode nežije od roku 2018. Vyrubovaním brazílskych pralesov prišiel o svoje prirodzené prostredie. V zajatí žije cca 100 jedincov tohto druhu. Na ohrozenie vyhynutia ary sivomodrej sa snažili upozorniť tvorcovia rozprávky Rio v roku 2011.

ara.jpeg
Foto: plus.sme.sk

Nosorožec tuponosý

V roku 2018 zomrel prirodzenou smrťou posledný samec nosorožca tuponosého. Na svete tak ostali dve samičky, ktoré žijú v zajatí. K postupnému ubúdaniu nosorožcov v značnej miere prispelo pytliactvo.

nosorožec.png
Foto: Instagram dokumentaristu Jána Husára

Paveslonos čínsky a losos atlantický

Paveslonos je potomkom jednej z najväčších sladkovodných rýb (mal cca 7 m a 450 kg), ktorá existovala od čias dinosaurov. Paveslonos neprežil nadmerný rybolov a znečistenie vodstva, čo v roku 2020 viedlo k jeho vyhynutiu.

paveslonos.jpg
Foto: interez.sk

V dôsledku migrovania a vyhľadávania sladkej vody sa na Slovensku ocitol losos atlantický. Naposledy bol videný v roku 1947, odvtedy sa u nás považuje za vyhynutý druh. Dôvodom jeho vymiznutia bolo znečisťovanie a prehradenie riek.

losos.jpg
Foto: cpr.org

Ničenie ekosystémov v súčasnosti naďalej pokračuje, a tak strácame a ohrozujeme ďalšie zvieratá. Vyhynutie pravdepodobne čaká aj sviňuchu kalifornskú. Vo voľnej prírode ostalo 12 jedincov tohto druhu.

Postupné odlesňovanie pralesov taktiež pripravuje o domov orangutana tapanulijského. Jeho existencia je na pokraji zániku, i keď bol objavený len nedávno. Od roku 2018 sú ohrozené aj žirafy a lemury, a postupne pribúdajú aj iné tvory. Ak sa zásadne nezmiernia vplyvy človeka na životné prostredie, v budúcnosti budeme svedkami čoraz väčšieho vymierania druhov.

Zdroje:

Klocher, Interez, Startitup, Interez 2, Biomonitoring, Noizz

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet