5 základných trikov pre udržateľnejšiu domácnosť
Fenomén udržateľného životného štýlu sa stáva čoraz rozšírenejším a populárnejším. Máme pre vás zopár tipov, ako na udržateľnejšiu domácnosť.
Stále viac jednotlivcov sa pripája ku komunite, ktorej záleží na zdraví našej Zeme. Práve preto vám ponúkame päť jednoduchých trikov, vďaka ktorým odľahčíte životné prostredie aj svoju peňaženku.
1. Kompótové fľašky a bezobalový obchod
Mnohokrát nám v špajzi zapadajú prachom prázdne fľaše od kompótu. Dajú sa skvele využiť ako nádoby do bezobalového obchodu, hoc len na základné potraviny, ak so zero waste ešte len začínate. Lepenie a písanie štítkov na fľaše môže byť nová zábava. Zároveň vám to zjednoduší prechod z plastových obalov na sklenené.
Človek si tak vytvorí návyk a taktiež prichádza na to, že v bezobalových obchodoch sú produkty kvalitné, lokálne a často aj cenovo výhodnejšie ako v bežnom obchode.
2. Lufa
Lufa je tropická rastlina, tekvica, z ktorej sa vyrábajú prírodné špongie na umývanie riadu či tela. Sú veľmi praktické a slúžia ako skvelá alternatíva ku klasickým hubkám z plastu. Klasické hubky sú živnou pôdou pre rozličné baktérie, nemajú dlhú životnosť a taktiež tvoria len ďalší, zbytočný odpad, preto je vhodné ich nahradiť. Hubka z lufy vydrží dlho, a keď sa už nebude dať používať, môže sa skompostovať. Táto rastlina je dokonca jedlá a môžete si ju vypestovať aj doma na záhrade.
3. Tuhý šampón
Tuhý šampón má mnoho výhod. Môžete ho použiť tradične na umývanie vlasov i tela, a dokonca aj na umývanie domácich zvierat. Obsahuje prírodné zložky, vďaka ktorým je pre vlasy aj kožu výživnejší. Zároveň nezaťažuje životné prostredie, keďže sa dá kúpiť aj bez obalu, prípadne v papierovej krabičke. Aplikácia je jednoduchá - stačí mydlo navlhčiť a votrieť ho, alebo len priamo penu do vlasov.
4. Rastlinná strava
Čoraz viac výživových poradcov odporúča stravu na rastlinnej báze. Pravidelné zaraďovanie rastlinnej stravy do jedálnička zlepšuje funkciu srdcovo-cievneho systému a dokonca je prevenciou rakoviny. Zároveň napomáha ekológii, keďže živočíšny priemysel vo veľkom prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Na začiatok stačí zaradiť do jedálnička jednoduché rastlinné recepty zo strukovín.
5. Pestovanie rastliniek
Pestovať si vlastné rastliny či bylinky nám môže priniesť mnoho radosti. Starostlivosť o rastliny je zábavná a pokiaľ si dokážete vypestovať čokoľvek, čo inak nakupujete, je to úspech. V rámci individuálnych možností nie je na škodu posadiť si čo i len jarnú cibuľu, cesnak, bazalku či žeruchu. Rastlinka nás spojí s prírodou, poskytne nám dobrý pocit z vykonanej práce a ešte nás aj obdaruje svojím prínosom.
Zdroj: Vegánska spoločnosť
Zdroje fotografií: archív autorky