Svetový fond na ochranu prírody spustil projekt SWiPE

Projekt SWiPE od svetovej environmentálnej organizácie WWF má za cieľ efektívnejšie bojovať proti kriminálnym činom spájaných so životným prostredím.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Trestné činy s environmentálnym prívlastkom, akými sú pytliactvo či porušovanie ochrany zložiek ekosystémov, by mali byť vďaka projektu SWiPE lepšie a efektívnejšie riešené. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) sa rozhodol touto iniciatívou zakročiť pred stúpajúcim počtom envirokriminality. Tá sa podľa najnovších dát dostala až do prvej trojky organizovanej trestnej činnosti.

Zároveň je envirokriminalita druhou najzávažnejšou hrozbou pre biologickú rozmanitosť – hneď po degradácii biotopov. Iniciatíva WWF by prostredníctvom tohto nástroja mala tiež nadviazať spoluprácu s vyšetrovateľmi a prokurátormi, aby sa do budúcna táto smutná štatistika vylepšila.

Envirokriminalitu chce riešiť aj Slovensko

Do projektu SWiPE sa zapojí aj Slovenská republika. Naša krajina sa tak pokúsi prispieť k riešeniu envirokriminality, ktorá podľa Interpolu dokonca predstihla aj trestný čin pašovania ľudí. Ide tak o tretiu najlukratívnejšiu organizovanú trestnú činnosť. Pred envirokriminalitou sa nachádzajú už len pašeráci drog a zbraní.

Ako uvádza riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann: „Celý rozsah a dosahy pytliactva či nelegálneho obchodovania s chránenými druhmi rastlín a živočíchov nie sú známe ani v Európe, ani u nás. Mnohé prípady zostávajú nepovšimnuté a nenahlásené, údaje o týchto druhoch trestných činov proti životnému prostrediu nie sú systematicky zbierané a chýba aj efektívne vyhodnocovanie spôsobu ich postihovania.“

Envirokriminalita je tak ťažko odhaľovaná, pričom páchatelia, ktorým je dokázaná vina, čelia výrazne nižším trestom. Túto skutočnosť potvrdzujú aj slovenskí prokurátori a vyšetrovatelia. V kontexte envirokriminality Slovensko podľa údajov Generálnej prokuratúry eviduje najmä pytliactvo, neoprávnené nakladanie s odpadmi či porušovanie ochrany rastlín a živočíchov.

EÚ bojuje viacerými prostriedkami

Proti tejto trestnej činnosti bojuje aj samotná Európska únia. Tá prijala niekoľko dokumentov, ktoré majú efektívnejšie riešiť poškodzovanie životného prostredia. Ide napríklad o Akčný plán EÚ proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, Paneurópsky akčný plán pre jesetery či Plán na elimináciu zabíjania a chytania vtákov do pascí a obchodu s nimi.

Projekt SWiPE má zefektívniť už existujúce nástroje, ktoré sa doposiaľ ukázali ako nedostatočné. Do tejto iniciatívy sa zatiaľ zapojilo už niekoľko organizácií, vrátane 11 európskych štátov. Okrem zefektívnenia boja má projekt za cieľ aj šírenie osvety pre širokú verejnosť o formách envirokriminality.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet