Európska vesmírna agentúra sa rozhodla bojovať s vesmírnym odpadom

Odpad z ľudskej činnosti sa nenachádza iba na Zemi. Jeho veľké množstvo sa nachádza aj na obežnej dráhe našej planéty. Svojou kvantitou už začína ohrozovať družice či ISS.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa rozhodla začať boj proti vesmírnemu odpadu. Jeho veľké množstvo už totiž predstavuje vážne nebezpečenstvo pre družice a Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). ESA na základe týchto skutočností nedávno oznámila, že uzatvára zmluvu vo výške viac ako 85,71 milióna eur so švajčiarskou startupovou spoločnosťou ClearSpace SA.

Cieľom tejto spolupráce je priniesť veľký kus vesmírneho odpadu na Zem, kde by došlo k jeho bezpečnému odstráneniu. Týmto krokom by sa mala postupne vyčistiť obežná dráha Zeme a uvoľnil by sa priestor pre budovanie nových vesmírnych staníc a prístrojov.

ESA v tomto kontexte pripomína, že dohoda s ClearSpace SA už v roku 2025 povedie k „prvej aktívnej misii v oblasti odstraňovania vesmírneho odpadu“. Európa sa tak nesnaží stať ekologickým lídrom „iba“ na Zemi. Svoje aktivity sa snaží premostiť aj za hranice našej planéty.

Ambiciózny program odstraňovania vesmírneho odpadu má odštartovať výrobou na mieru skonštruovanej vesmírnej lode. Jej úlohou má byť zachytenie časti rakety Vespa, ktorá bola už v roku 2013 použitá na umiestnenie satelitu na obežnú dráhu. Konkrétne ide o vrchnú časť rakety Vespa o hmotnosti 112 kilogramov, ktorá by sa tak mala stať historickou súčasťou čistenia vesmíru.

Smetiská aj vo vesmíre

Odborná verejnosť už dlhšiu dobu varuje, že okolo „modrej“ planéty obiehajú v súčasnosti státisíce kusov vesmírneho odpadu. Ten síce zatiaľ nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí na Zemi, avšak ohrozuje rôzne typy vesmírnych misií. V konečnom dôsledku môže predstavovať nebezpečenstvo aj pre astronautov.

Aj keď sa na riešení tohto problému aktuálne podieľa niekoľko tímov, zmluva medzi ESA a švajčiarskym startupom môže priniesť historický prelom v jeho riešení.

Otázka odstraňovania odpadu sa pritom stáva čoraz akútnejšou. Mnohé krajiny sveta už postupne budujú svoje vesmírne programy, ktoré rozhodne neprispejú k menšiemu množstvu odpadu okolo Zeme.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet