Svet znova prekonal rekord v koncentrácii emisií skleníkových plynov

Najnovšia štúdia Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) ukazuje, že v roku 2019 bola zaznamenaná najvyššia koncentrácia emisií skleníkových plynov v histórii meraní.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Množstvo skleníkových plynov aj napriek ambicióznym plánom, akým je napríklad Parížska klimatická dohoda, stále narastá. Inak tomu žiaľ nebolo ani v roku 2019. Svetová meteorologická organizácia (WMO) za minulý rok zaznamenala najvyššiu koncentráciu týchto látok v zemskej atmosfére v histórii meraní.

Dáta okrem toho ukazujú, že nárast skleníkových plynov pokračoval aj na začiatku roka 2020. A to aj napriek rôznym ekonomicko-priemyselným opatreniam, ktoré boli zavedené z dôvodu koronavírusovej pandémie. Potvrdzujú sa tak slová mnohých vedeckých pracovníkov o tom, že dočasné reštrikcie nemôžu v žiadnom prípade vyriešiť súčasnú klimatickú krízu.

Túto skutočnosť potvrdila aj Svetová meteorologická organizácia (WMO). Tá síce vyhlasuje, že zatváranie hraníc, obmedzovanie priemyselnej výroby, leteckej či automobilovej dopravy znížilo množstvo emisií skleníkových plynov. Avšak ani to nestačilo na obmedzenie celkovej koncentrácie škodlivín v atmosfére.

Skleníkové plyny sú pritom do značnej miery zodpovedné za také environmentálne záťaže, akou je otepľovanie Zeme, stúpanie hladín morí a oceánov, znižovanie biologickej rozmanitosti či extrémne výkyvy počasia.

Koronavírus spôsobil len dočasné zmeny

Generálny tajomník WMO Petteri Taalas označil protipandemické opatrenia v tomto kontexte za „drobnú odchýlku na grafe.“ Zároveň dodáva, že na prekonanie súčasnej klimatickej krízy a zabráneniu celkového klimatického kolapsu potrebujeme udržateľné a dlhodobé znižovanie emisií.

Celosvetová agentúra teda volá po globálnom a udržateľnom riešení, ktoré zabráni zrúteniu globálneho ekosystému. Ten je posledné desaťročia vplyvom ľudskej činnosti mimoriadne skúšaný. Vedci varujú, že pokračujúce trvalo neudržateľné ľudské aktivity len prehĺbia už existujúcu environmentálnu krízu.

V roku 2020 pod tlakom pandémie COVID-19 by sa síce podľa správy WMO mohol celkový pokles emisií medziročne znížiť až o 7,5 percenta, no nesmieme upadnúť do zelenej ilúzie. Odborníci z WMO varujú, že tento krátkodobý pokles sa nijakým spôsobom nelíši od každoročných miernych výkyvov v rámci merania koncentrácií skleníkových plynov v zemskej atmosfére.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet