Čo s použitými jednorazovými rúškami? V Izraeli prišli na skvelú vychytávku

Pandémia koronavírusu nášmu odpadovému hospodárstvu dáva zabrať. V Izraeli preto vymysleli elegantný spôsob, ako zrecyklovať použité rúška.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Odpad už stáročia zahlcuje naše mestá i prírodu. Inak tomu žiaľ nie je ani v súčasnej pandemickej situácii, keď dokonca v mnohých oblastiach znečistenie narastá. Aktuálnym problémom sú najmä jednorazové lekársko-ochranné pomôcky, medzi ktoré patria aj rúška.

Nad touto problematikou sa preto zamyslel riaditeľ semenárskej škôlky na juhu Izraela Pablo Chercasky. Ten prišiel na elegantný spôsob, ako zrecyklovať už použité jednorazové rúška. Počas svojho experimentovania zistil, že tieto ochranné pomôcky sú výbornou náhradou za kvetináče na klíčenie semien, odrezkov stoniek, cibúľ či listov. O jeho objave dokonca písal aj denník The Times of Israel.

Ako tento nápad zrealizovať v praktickom živote?

Pablo Chercasky sa s čitateľmi podelil o priebeh jeho experimentu. Šikovný vynálezca jedného dňa zviazal gumičky dvoch rúšok a vytvoril tak akúsi misku. Tú neskôr zaplnil zeminou a zasadil rastlinu na skúšku. Od tej doby tento „vylepšovák“ používa na klíčenie semien, pestovanie malých sadeníc kríkov, stromov či odrezkov, ktoré pre svoje korene ešte nepotrebujú hlbokú nádobu. „Rúškový kvetináč“ je podľa neho ideálnym nástrojom najmä pre pestovanie byliniek, akými sú bazalka či mäta.

masks-as-pots2-640x400.jpeg
Rúška ako kvetináče. Foto: timesofisrarel.com

Tieto špeciálne kvetináče by mali byť v ideálnom prípade rozmiestnené na mriežke nad táckou hlbokou 1-2 centimetre. Po počiatočnom zalievaní z hornej strany je možné ich zavlažovať dokonca aj zospodu, a to pomocou vody v miske, kedykoľvek je to potrebné.

Chercaského vynález však nemá pozitívny dopad iba na životné prostredie, ale ušetrí vám aj pár eur pri kúpe kvetináča, ktorý odteraz nebudete potrebovať. Ľudská vynaliezavosť tak opäť nemá hraníc. Pri najbližšom vyhadzovaní použitého rúška sa tak môžete aj vy zamyslieť, ako zrecyklujete svoj odpad. Príroda a peňaženka sa vám za to rozhodne poďakujú.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet