Pre zmutovaný koronavírus musia v Dánsku zlikvidovať chovy miliónov noriek

Pandémia koronavírusu nemá iba ľudské obete. Pre zmutovaný vírus musia najnovšie Dáni odstrániť milióny kusov noriek.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Koronavírus už niekoľko mesiacov ohrozuje naše zdravie aj ekonomiku. Zdá sa však, že sa v budúcnosti nevyhneme ani jeho modifikovaným formám, ktoré pre človeka predstavujú viacnásobne vyššie riziko, než jeho nezmutovaná podoba. Najnovší prípad z Dánska ukazuje, že vírus ohrozuje aj zvieratá, ktoré sa môžu stať nebezpečnými prenášačmi COVID-19.

Dánsko vo všeobecnosti patrí medzi najväčších producentov kožušín z noriek v Európe. Kvôli zisteniu novej zmutovanej verzie vírusu SARS-CoV-2 budú Dáni nútení vo veľkom počte likvidovať chovy týchto malých zvierat. Choroba sa totiž začala šíriť aj medzi ľuďmi. Nakazené norky tak predstavujú potenciálne riziko pre dánsku spoločnosť.

Ako uviedla tamojšia premiérka Mette Frederiksenová: „táto mutácia by mohla predstavovať riziko, že budúce (koronavírusové) vakcíny nebudú fungovať tak, ako by mali.“ Nová mutácia vírusu podľa zistení tamojších vedcov spôsobuje, že nedochádza k dostatočnému stimulovaniu tvorby protilátok v tele tak dobre, ako u pôvodného vírusu.

Zmutovaný vírus by sa mohol dostať aj do zahraničia

Šéf dánskeho centra pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb (SSI) Kare Molbak v tejto súvislosti dodáva, že akékoľvek pokračovanie v chove noriek by znamenalo veľké riziko pre verejné zdravie nielen v tejto škandinávskej krajine, ale aj v zahraničí.

Tamojšia polícia pritom odhadla, že zlikvidovať bude potrebné 15 až 17 miliónov noriek chovaných na celkovo 1080 farmách. Podľa policajného šéfa Thorkilda Fogdeho budú musieť s likvidáciou začať čo najskôr. Pôjde o veľmi veľkú operáciu.

Nový typ koronavírusu zaevidovali najmä na severe regiónu Jutland a na západe štátu. Doposiaľ bolo v tejto oblasti zistených už 12 prípadov prenosu mutovaného vírusu z noriek na človeka. Aj napriek tomu, že výskyt nového koronavírusu je geograficky ohraničený, zlikvidovať budú musieť všetky chovy noriek v Dánsku. To spôsobí veľké ekonomické škody pre chovateľov kožušinových zvierat.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet