Deti pri pití z fliaš prijímajú milióny mikroplastov

Najnovšia štúdia írskych vedcov poukazuje na vážny problém súvisiaci s plastovými výrobkami.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Aj napriek masívnej informačnej kampani sú plastové obaly stále nenahraditeľnou súčasťou našej každodennej spotreby. Nízka cena a efektívne vlastnosti z nich robia ľahko dostupné a uskladniteľné produkty, do ktorých môžeme zabaliť prakticky akúkoľvek potravinu či nápoj. Ich dlhodobé používanie však môže predstavovať vážne riziko pre naše zdravie.

Najnovšia štúdia írskych vedcov sa preto zamerala na plastové fľaše a deti, ktoré z nich pijú väčšinu nápojov. Výsledky štúdie žiaľ nepriniesli pozitívne správy.

Deti, ktoré pijú z plastových fliaš, môžu denne prijať až milión mikroplastových častích. Dôkazy o konzumácií maličkých plastových úlomkov sú verejnosti čoraz dostupnejšie. Vedci však doposiaľ nedisponujú dostatočným množstvom informácií, aby s určitosťou posúdili, aké dôsledky má konzumácia tzv. mikroplastov na ľudské zdravie.

Mikroplasty sa uvoľňujú z väčšiny nádob

Írski vedci sa aj z toho dôvodu rozhodli prispieť do celospoločenskej debaty o tom, v akom množstve ľudské telo prijíma plastové častice z potravinových nádob. Mikroplasty pritom bývajú menšie ako 5 mm. Celkovo vedci skúmali mieru uvoľnenia plastových častíc pri desiatich typoch detských fliaš a iných detských doplnkov. Tie boli vyrobené z najpoužívanejšieho materiálu pri výrobe plastových nádob – polypropylénu.

bear-4789688_1920.jpg

Počas trojtýždňového testovania tím vedcov zistil, že fľaše uvoľnili na jeden liter dojčenskej výživy približne 1,3 až 16,2 milióna plastových mikročastíc. Matematickým modelom ďalej zistili, že priemerné dieťa konzumujúce potravu cez plastové nádoby, by mohlo počas prvého roku života denne prijať až 1,6 milióna mikroplastov.

Autori štúdie ďalej uvádzajú, že najvyšší efekt uvoľnenia mikroplastov dosiahli vtedy, keď fľašu sterilizovali a vystavili horúcej vode. Celkový počet uvoľnených mikroplastov pri priemernej teplote 25 °C stúpol z 0,6 milióna častíc/liter na 55 miliónov častíc/liter pri priemernej teplote 95 °C.

Vedecká pracovníčka Fay Couceirová v oblasti biochémie na univerzite v Portsmouthe uviedla, že je nutné zaoberať sa podrobným spôsobom, ako mikroplasty vplývajú na ľudské zdravie. Obzvlášť nebezpečné by to mohlo byť pre malé deti, ktorých organizmus je stále vo vývine. Prípadná konzumácia veľkého množstva mikroplastov by im mohla v budúcnosti spôsobiť zdravotné komplikácie.

Foto: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet