Rádioaktívnu vodu z Fukušimy plánujú Japonci vypustiť do oceánu
Ekológovia bijú na poplach. Japonská vláda plánuje vypustiť do oceánu až 1,23 milióna ton rádioaktívnej vody z elektrárne Fukušima.
Uplynulo už vyše 9 rokov od ničivého cunami, ktoré nebezpečne poškodilo japonskú jadrovú elektráreň Fukušima. Aj keď sa podarilo predísť najhoršiemu scenáru, podobnému tomu z černobyľskému, dôsledky poškodenej elektrárne zostávajú dodnes nedoriešené.
Jedným z nich je aj rádioaktívna odpadová voda. Jej množstvo sa za 9 rokov neúnosne zväčšilo a vláda teraz uvažuje, ako sa jej zbaviť.
Vládny aparát prišiel s myšlienkou vypustenia viac ako milióna ton tejto odpadovej vody do oceánu. Celý tento proces pritom môže trvať až 30 rokov, pričom dôsledky pre životné prostredie by zrejme boli veľmi výrazné. Aj keď je voda filtrovaná, stále obsahuje nebezpečný rádioaktívny izotop – trícium, ktorý v súčasnosti nevieme nijakým spôsobom izolovať.
Aj z toho dôvodu sa ekológovia aj miestni rybári obávajú, že ich úlovky budú v budúcnosti kontaminované. To sa v konečnom dôsledku odrazí aj na zníženej cene produktov, resp. odbytiská pre morské plody z okolia Fukušimi budú ubúdať. Už teraz napríklad Južná Kórea zakázala nakupovať ryby a iné morské produkty z tohto okolia.
Vláda sa rozhoduje, či vodu vypustí
Proces vypúšťania jadrovej vody do oceánu by sa mal započať v roku 2022. Oficiálne rozhodnutie o tom, či sa tak aj reálne stane, má padnúť do konca októbra. Začiatkom roka 2020 totiž vládny výbor pripustil možnosť odparovania kontaminovanej vody, čo ale takisto bude znamenať nebezpečnú záťaž pre životné prostredie.
Ide teda o závažný problém, ktorý bude nutné riešiť už v najbližšej budúcnosti. V elektrárni sa totiž míňa priestor na skladovanie vody. Do jej objemu sa okrem kontaminovanej vody započítavajú aj dažďové zrážky a podzemná voda.
Vypustenie zriedenej vody by však podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu nemalo predstavovať pre človeka nebezpečenstvo. Trícium je totiž pre človeka škodlivé len vo vysokých koncentráciách. Jeho pravidelné vypúšťanie do prírody po dobu 30 rokov však môže narušiť už teraz poškodený fukušimský ekosystém.