Správa OSN: Svet od roku 2000 zaznamenal až dvakrát viac prírodných katastrof
Najnovšia správa Úradu OSN pre znižovanie rizika katastrof ukazuje dvojnásobný nárast počtu prírodných katastrof od roku 2000, než tomu bolo v rokoch 1980-1999.
Svet získal ďalší dôkaz o nebezpečenstve klimatických zmien. Najnovšia správa Úradu OSN pre znižovanie rizika katastrof (UNDRR) hovorí o dvojnásobnom zvýšení počtu prírodných katastrof za posledných 20 rokov, v porovnaní s rokmi 1980-1999.
Ako dôsledky sa uvádzajú predovšetkým klimatické zmeny spôsobované neudržateľnou a neekologickou činnosťou človeka. Najväčšie zmeny vyplývajúce z našej aktivity sme pociťovali pri extrémnom počasí. To dodnes spôsobuje obrovské materiálne škody, ako i straty na životoch.
Štatisticky uvedené, medzi rokmi 2000-2019 zaevidovalo OSN celkovo 7 348 závažných katastrof, ktoré si vyžiadali 1,23 milióna obetí a spôsobili ekonomické škody vo výške až 2,52 trilióna eur.
Naopak, v rokoch 1980-99 svet zaznamenal „iba“ 4 212 závažných katastrof. Tieto údaje teda rozhodne nie sú náhodné. Dopĺňajú dôkazový materiál o tom, že svetová klíma a ekosystém sa dramaticky rýchlo menia. Podľa UNDRR sa tieto dôsledky najviac prejavili v extrémnych búrkach, suchu či povodniach, ktoré v posledných dvoch dekádach zaznamenali dvojnásobný vzrast.
Správu UNDRR komentovala aj osobitná predstaviteľka generálneho tajomníka OSN pre znižovanie rizika katastrof Mami Mizutoriová: „Sme úmyselne deštruktívni. Po hodnotení katastrofických udalostí za ostatných 20 rokov je to jediný možný záver.“
Ak nezakročíme, prírodné katastrofy budú pribúdať
Ľudstvo už má k dispozícií obrovské množstvo dôkazov blížiaceho sa klimatického kolapsu. S pribúdaním nášho ničnerobenia budú prírodné katastrofy aj naďalej radikálne rásť. Ak aj zavedieme opatrenia proti klimatickým zmenám, potrvá určitý čas, kým sa životné prostredie uzdraví.
Z tohto dôvodu Mizutoriová členským štátom OSN odporúča, aby posilňovali svoje kapacity riadenia pre prípady prírodných katastrof. Štáty by tiež mali mať do roku 2020 pripravené tak celoštátne, ako i lokálne programy na zníženie rizika katastrof.
Ak sa nám zatiaľ nedarí bojovať proti príčinám týchto problémov, musíme sa pokúsiť aspoň eliminovať dôsledky katastrof. Krajiny sveta musia byť dostatočne pripravené na extrémne počasie. A to tak, aby sa už nikdy nezopakovala najsmrteľnejšia katastrofa za posledných 20 rokov – cunami v Indickom oceáne z roku 2004, ktorá si vyžiadala až 226 400 úmrtí.
Podobne nebezpečnou katastrofou bolo aj neslávne známe zemetrasenie na Haiti v roku 2010, ktoré bolo zodpovedné za smrť 222 000 nevinných obetí.