Európska únia chce znížiť emisie skleníkových plynov o 55 %
Európska únia sa zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov z pôvodných 40 % na 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Niektoré štáty a organizácie to však prijímajú s nevôľou.
S návrhom o navýšenie pôvodnej úrovne emisií skleníkových plynov o 15 % prišla predsedníčka Európskej komisie (EK), Ursula von der Leyen, počas svojho prejavu o stave EÚ. Ide tak o výrazný posun vpred, ktorý by nás mal do roku 2050 priblížiť k cieľu vytvoriť prvý uhlíkovo neutrálny kontinent na svete.
Spomínaný plán ešte musia odsúhlasiť lídri Európskej únie aj Európsky parlament. Tam však môže plán von der Leyen naraziť na prekážky. Už teraz totiž niektoré členské štáty a ekologické mimovládne organizácie kritizujú navýšenie plánu pre znižovanie emisií.
Ich dôvody sú však rozdielne. Štáty závislé na priemysle a fosílnych palivách považujú plán EK za príliš nereálny a ekonomicky nebezpečný. Mimovládne organizácie zas volajú až po 65 % znížení emisií do roku 2030. To by mala byť dostatočná hranica na zastavenie globálneho otepľovania.
K tejto úrovni sa pritom jednotlivé štáty zaviazali pri prijímaní Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Ako uviedol koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko, Pavol Fábry: „Návrh podľa nás ukazuje neochotu EK prinútiť najznečisťujúcejšie odvetvia ako energetika, doprava a poľnohospodárstvo k potrebnému zníženiu emisií.“
Aj keď sa EK spolieha pri znižovaní emisií najmä na zvyšovanie záchytov uhlíka prostredníctvom lesov a pôdy, podľa Greenpeace Slovensko to nebude dostatočné. „Je však len veľmi malá nádej, že tieto záchyty vyrovnajú to, čo sa nám nepodarí dosiahnuť v reálnom znižovaní emisií. Kapacita lesov na zachytávanie CO2 sa za posledných desať rokov znížila a podľa modelov bude tento trend pokračovať,“ dodal Fábry.
Svoju nespokojnosť vyjadrila aj Slovenská klimatická iniciatíva. Tá síce na jednej strane víta navýšenie úrovne znižovania emisií o 15 %, avšak takisto sa prikláňajú k 65 % úrovni. Navyše upozorňujú na to, že minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) mimovládnym organizáciám prisľúbil presadzovanie klimatického cieľa v súvislosti so 65 % znížením emisií.
Európska komisia kritiku odmieta
Európska komisia nesúhlasí s názorom, že 55 % znižovanie emisií do roku 2030 nie je dostatočné. Ku kritike sa vyjadrila aj samotná predsedníčka EK von der Leyenová: „Uznávam, že nárast zo 40 na 55 % je pre niektorých príliš veľa, pre iných to nie je dosť. Pre nás je tento cieľ do roku 2030 ambiciózny, dosiahnuteľný a prospešný pre Európu.“
Plán je dostatočný aj podľa viceprezidenta EK Fransa Timmermansa, ktorý stojí za odbornými výpočtami európskeho kabinetu. Podľa výpočtov by nás 55 % zníženie emisií malo reálne dostať ku cieľu klimatickej neutrality do roku 2050. Podrobnejší plán Komisia predstaví najneskôr v júni 2021.