Ekožurnál.sk

Francúzsko vyhradilo ďalšiu miliónovú dotáciu na podporu cyklistov

Cyklisti vo Francúzsku majú opäť dôvod na radosť. Krajina ohlásila 20 miliónový finančný balík pre podporu tohto odvetvia.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Cyklistika v tomto roku zažíva svoje dobré časy nielen na Slovensku, ale aj v ďalších európskych krajinách. Koronavírusová pandémia totiž mnohých donútila presedlať z verejnej dopravy na bezpečnejšiu a ekologickejšiu formu – bicykel. Kým je však u nás stav cyklotrás a štátna podpora cyklistov veľmi slabá, vo Francúzsku je to práve naopak.

Francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompiliová a minister dopravy Jean-Baptiste Djebarri ohlásili dodatočný finančný balík vo výške 20 miliónov eur. Ten poslúži ako dotácia pre tamojších cyklistov. O dotáciu vo výške 50 eur sa budú môcť miestni občania uchádzať do konca roka 2020. Určená je najmä na opravy alebo nastavenie bicyklov.

Týmto krokom sa tak predĺži platnosť vládneho programu, ktorý sa zameriava na zníženie počtu cestujúcich v hromadnej doprave počas pandémie. Túto formu dotácie už doteraz využilo viac ako 620 000 ľudí, pričom miestne servisy a obchody sú zaplavené objednávkami na 2 až 3 mesiace dopredu.

Cieľ vlády je však ešte ambicióznejší. Podľa Pompiliovej sa má počet žiadateľov o dotáciu vyšplhať na 1 milión ľudí. Okrem toho vláda zvýši zľavu pre domácnosti s nízkym príjmom o 200 eur na nákup elektrobicyklov.

Buduje sa aj infraštruktúra

Francúzi okrem dotácii plánujú vybudovať a rekonštruovať sieť cyklotrás. Už v tomto roku viaceré tamojšie mestá – vrátane Paríža – zmenili organizáciu cestnej dopravy takým spôsobom, že vyhradili časť pruhov pre chránené cyklotrasy. Aj vďaka tomu došlo k zvýšeniu počtu cyklistov na cestách o 30 %.

Hospodársky „Plán obnovy“ Francúzska po koronakríze ráta aj s vybudovaním bezpečných parkovacích miest pre bicykle a ďalšej cykloinfraštruktúry. Tento cieľ bude mať mnoho výhod. Cyklodoprava je efektívnym nástrojom na boj proti emisiám skleníkových plynov, ďalej proti znečisteniu ovzdušia v mestách, a v neposlednom rade aj preplneniu chodníkov autami.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Slováci a Maďari spojili sily pre zlepšenie ochrany včiel

Róbert Király v téme Slovensko
1 minúta

Na Slovensku vznikla iniciatíva #niesomprasa. Pridáš sa aj ty?

Róbert Király v téme Slovensko
1 minúta

Slovensko prijíma odpad z deviatich krajín Európy

Róbert Király v téme Slovensko
1 minúta
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Svet

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk