Vo Švajčiarsku sa podaril historický zoskok padákom z lietadla na solárny pohon

Aj takýmto nevšedným spôsobom sa dá poukázať na problematiku klimatických zmien.

Róbert Király · 1 minúta čítania
Zdroj: TASR/AP

Mnohí environmentálni aktivisti, mimovládne organizácie aj samotné štáty sa snažia prezentovať rôzne spôsoby na zabránenie postupu klimatického kolapsu a ďalších environmentálnych záťaží. Od kampaní na školách, v mestách či vo virtuálnom priestore, mnohí prechádzajú na oveľa netradičnejší spôsob poukazovania na túto globálnu problematiku.

Jedným z týchto spôsobov je aj zoskok padákom z lietadla, ktoré je poháňané čisto slnečnou energiou. S týmto nápadom prišiel švajčiarsky parašutista Raphaël Domjan, ktorý sa týmto zoskokom navždy zapísal do histórie ľudstva.

Propagácia obnoviteľnej energie a lietadiel poháňaných touto formou sa tak stala aspoň na určitý čas svetovým fenoménom, ktorý obletel celý svet. Ako uvádza samotný parašutista Domjan: „dnešný deň bol dňom mnohých ´po prvý raz´, avšak tým najdôležitejším je, že niekto prvýkrát vyskočil z elektrického lietadla. A to je niečo, čo mení budúcnosť tohto športu, (budúcnosť) parašutistov.“

UaDnZ7EHTonb0dyLEOfydg.2560_Skok-z-lietadla-sa-odohral-pod-z-titou-projektu-SolarStratos.jpg
Zdroj: TASR/AP

Domjan vyskočil z dvojsedadlového solárneho lietadla, v ktorom bol pred výskokom zároveň pomocným pilotom. Vo výške 1520 metrov nad zemou sa rozhodol zrealizovať svoj zoskok, pričom počas samotného pádu dosiahol rýchlosť až 150 km/hod. Nakoniec bezpečne pristál neďaleko obce Payerne, ktorá sa nachádza zhruba 40 kilometrov od hlavného mesta Bern.

Využívanie obnoviteľných energií by sa malo stať prioritou

Obnoviteľné zdroje energie sa stávajú veľkou výzvou nielen pre štáty, ale aj pre súkromné spoločnosti. Zásoby zemného plynu a ropy sa zo dňa na deň tenšia a už teraz sa mnohé ropné krajiny, napríklad štáty Perzského zálivu, snažia pretransformovať svoje hospodárstvo a ekonomický život. Už teraz je zrejmé, že budúcnosť nie je fosílna. Bude dôležité hľadať bezpečné a obnoviteľné zdroje energie, ktoré sa stanú základným kameňom bežného i ekonomického života budúcich generácií.

Švajčiarsky parašutista Domjan tak svojim „husárskym kúskom“ rozhodne prispel k celosvetovej diskusii o hľadaní čo najvhodnejšej alternatívy, ktorá bude poháňať naše dopravné prostriedky, domácnosti a fabriky. Jeho prezentácia bola o to dôležitejšia, nakoľko práve letecká doprava patrí medzi najväčších producentov emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatické zmeny, resp. globálne otepľovanie.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet