Africký Maurícius prechádza ekologickou katastrofou

Kvôli úniku ropy do oceánu Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Foto: scroll.in

Ostrovný štát Maurícius zažíva jednu z najhorších ekologických kríz svojej histórie. Po uviaznutí japonskej lode Wakashio na plytčine došlo k úniku 1000 litrov ropy do okolitých chránených vôd.

Problém úniku ropných látok z lode Wakashio znásobuje aj skutočnosť, že Maurícius nedisponuje dostatočným technickým vybavením pre riešenie tejto krízy. Tamojší premiér Pravind Jugnauth bol teda nútený vyhlásiť stav environmentálnej núdze a požiadať zahraničie o rýchlu pomoc pri odstraňovaní dôsledkov havárie.

Do boja proti úniku ropy sa tak zapojilo napr. Japonsko, expertný tím z OSN či neďaleký francúzsky ostrov Réunion. Postupne sa začali obrovské záchranárske práce s cieľom znížiť dôsledky ekologickej katastrofy.

Miestni obyvatelia pomáhajú pančuchami aj vlasmi

Ekologická havária na Mauríciuse je ďalším príkladom spontánnej solidarity ľudí. Pri odstraňovaní ropných látok sa totiž osvedčili aj ľudské vlasy. Tie sa vpletajú do sietí alebo sa vďaka nim vyplnia dlhé a úzke vaky, ktoré sú práve vďaka vlasom schopné pohltiť veľké množstvo uniknutých chemikálií.

Kadernícke salóny po celom Mauríciuse už medzičasom začali zhromažďovať ostrihané vlasy. Mnohí kaderníci ponúkali svoje služby zadarmo s cieľom získať čo najväčšie množstvo tohto „pomocného materiálu.“

Do tejto kampane sa zapojila aj miestna poslankyňa Joanna Berengerová, ktorá zároveň pripomenula, že jeden kilogram vlasov môže absorbovať až 8 litrov olejovitých látok. „Bojujeme na plážach, všetkými prostriedkami, ktoré máme ako občania k dispozícii“, uviedla Berengerová. Mimovládna francúzska organizácia Octop´us pomohla ostrovu 20 tonami ľudských vlasov.

Solidarita miestnych obyvateľov však spočívala aj v dodávaní iných potrebných materiálov. Okrem vlasov sa totiž v boji proti unikajúcim ropným látkam osvedčili aj nylonové pančuchy, ktoré sa podľa portálu Ladapeche.fr dokážu zmeniť na vlasmi vyplnené bóje či plaváky schopné absorbovať ropné znečistenie.

Vďaka medzinárodnej spolupráci sa nakoniec podarilo bezpečne prečerpať zvyšných 3000 ton ropných látok. Záchranári a miestni dobrovoľníci sa naďalej snažia vyčistiť tamojšie lagúny a pláže od tejto chemikálie. Nedošlo tak k naplneniu najhoršieho scenára o kompletnom úniku ropných látok do miestnych vôd, za čo patrí vďaka medzinárodnému expertnému tímu i miestnym dobrovoľníkom a mimovládnym organizáciám

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet