Existencia ľadových medveďov je vo vážnom ohrození

Nová štúdia neprináša pozitívne správy. Kvôli klimatickej kríze sa populácia ľadových medveďov v budúcnosti rapídne zníži.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Nová štúdia uverejnená v časopise Nature Climate Change uvádza, že ak bude klimatická zmena aj naďalej pokračovať súčasným tempom, ľadové medvede do roku 2100 úplne vyhynú.

Nekonečne zamrznutá krajina, mráz, sneženie a obrovské biele dravce loviace tulene. Takáto predstava o Arktíde bude zrejme do roku 2100 už len hudbou minulosti.

Ľadové medvede sú odjakživa symbolom severu našej planéty. Práve oni patria do tej kategórie živočíchov, ktoré najväčšmi trpia dôsledkami klimatickej krízy. Globálne otepľovanie totiž výrazným spôsobom devastuje morský ľad v oblastiach od Aljašky po Sibír. Núti tak ľadové medvede zdržiavať sa na pevnine, t.j. ďaleko od ich základnej zložky jedálneho lístka – tuleňov.

annie-spratt-SVmUgfl-Fjg-unsplash.jpg
Medvede prichádzajú o svoje územie - ľad, aj o svoju hlavnú potravu.

Migrácia ľadových medveďov spôsobí, že bude dochádzať k ich dramatickému úbytku. Dôvodom bude práve nedostatok potravy, ktorá je nevyhnutná na prečkanie tuhej arktickej zimy. Ako uvádza jeden z autorov štúdie Péter Molnár z Univerzity v Toronte: „ak bude vypúšťanie emisií pokračovať súčasným tempom, je veľmi malá šanca, že ľadové medvede prežijú, možno s výnimkou malej populácie ďaleko na severe.“

Úbytok medveďov nezastaví ani spomalenie klimatických zmien

Ak sa nám podarí spomaliť tempo klimatickej krízy, podľa Molnára aj tak prídeme o časť medvedej populácie, ktorá sa aktuálne pohybuje na úrovni 25 000 kusov jedincov. Jediným miestom pre ich existenciu by sa stali ostrovy Kráľovnej Alžbety.

Autori štúdie zisťovali, ako dlho medveďom vystačia zásoby energie počas teplejšieho obdobia, keď sa nachádzajú na pevnine. Svoje závery následne porovnali s klimatickými modelmi a dospeli k záveru, že drvivá väčšina populácie by jednoducho zahynula od hladu.

Planéte Zem tak hrozí strata majestátneho obyvateľa severu, ktorý patrí k nenahraditeľným symbolom Arktídy. Otázne ďalej ostáva, aké budú dopady vyhynutia ľadového medveďa na arktický ekosystém. Klimatické zmeny tak majú dosah na ďalšiu obeť.

Pokiaľ ľudstvo nevykoná radikálne opatrenia na zmiernenie globálneho otepľovania, budúce generácie budú poznať mnohé rastliny a živočíchy, vrátane ľadových medveďov, iba z článkov a audiovizuálnych diel. Už teraz hrozí, že v najbližších 80 rokoch bude 12 z 13 populácií ľadového medveďa zničených v dôsledku roztápania morského ľadu.

Zdroje: Imeteo, Teraz

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet