V Rusku došlo k ekologickej katastrofe, zamorená je arktická tundra aj tamojšie vodstvo

Za obrovskými ekologickými haváriami v arktickej oblasti Noriľsk stojí ruský ťažobný gigant Norilsk Nickel.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Továrne Noriľsku. Foto: Thomas Nilsen/thebarentsobserver.com/

Koncom mája 2020 prišla správa, že sa z tepelnej elektrárne Taimyr Energy, spadajúcej pod ruskú spoločnosť Norilsk Nickel, uvoľnilo cez 21 tisíc ton ropných produktov. Zhruba tretina týchto látok kontaminovala okolitú pôdu, pričom ostatok zamoril tamojšiu rieku.

Masívna olejovitá škvrna zasiahla plochu o rozlohe 180-tisíc metrov štvorcových. Maximálne povolené limity koncentrácie chemikálií boli teda prekročené viac než desaťtisíc-násobne. Aj napriek tomu, že sa časť uniknutých chemikálií podarilo izolovať a odčerpať, ruský prezident Vladimír Putin bol nútený vyhlásiť pre oblasť stav núdze federálneho významu. Náklady na odstránenie škôd sa budú rátať na zhruba 1,8 miliardy eur, ktoré bude musieť vyplatiť spoločnosť Norilsk Nickel.

Tamojší arktický ekosystém sa však bude z následkov tejto katastrofy spamätávať veľmi dlho. Prírode nepomohla ani skutočnosť, že tamojšie úrady informovali o havárií až po dvoch dňoch. Primátor Noriľsku Rinat Achmetčin sa podľa vyšetrovateľov dopustil nedbanlivosti vtedy, keď neprijal príslušné opatrenia, hoci vedel o množstve paliva vytekajúceho z prasknutej nádrže elektrárne. Achmetčin pritom neorganizoval ani monitorovanie stavu životného prostredia, ani záchranné práce. Taktiež nevypracoval scenáre potenciálneho vývoja krízovej situácie a jej následkov.

Okrem primátora boli v kauze obvinení aj ďalší: hlavný inžinier elektrárne, jej riaditeľ, zástupca hlavného inžiniera a šéf spaľovacej a turbínovej sekcie elektrárne. Žiaľ, táto kauza však v tomto regióne nie je ani zďaleka jedinou.

Zamorená arktická tundra

Ruský spravodajský portál Novaja gazeta a organizácia Greenpeace koncom júna informovali o ďalšej ekologickej katastrofe, do ktorej je zapojená ťažobná spoločnosť Norilsk Nickel. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie pre Krasnojarský kraj a Chakasko už začal preverovať informácie o tom, že Norilsk Nickel vypúšťa do arktickej tundry odpadové vody. Tie sú navyše kontaminované chemikáliami, ktoré sa používajú pri spracovaní nerastných surovín.

1594208919_1039367_1594208462_5739017norilsk.jpg
Foto: SCANPIX/ AFP/ caspiannews.com/

Portál Novaja gazeta uvádza, že závod Norilsk Nickel na spracovanie rúd v meste Talnach prečerpáva vodu znečistenú ťažkými kovmi, tenzidmi a kyselinou sírovou, pričom ich vypúšťa do tundry. Táto toxická zmes potom prúdi do miestnej rieky Charajelach, z nej do jazera Piasino a nakoniec až do Karského mora. Spoločnosť Norilsk Nickel tieto správy potvrdila, pričom uviedla, že došlo k prijatiu nápravných opatrení a k začatiu interného auditu. Družicové snímky ruskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) však ukazujú, že sa nejednalo iba o jednu chybu, ale išlo o pravidelný proces zbavovania sa toxického odpadu.

Trikrát a dosť?

Aj začiatok júla priniesol z Noriľska znepokojivé správy. Do tamojšieho ekosystému totiž uniklo 45 ton leteckého paliva z potrubia, ktoré patrí spoločnosti Noriľsktransgaz (patriacej pod Noriľsk Nickel). Nehoda sa stala pri dedine Tuchard, ktorá sa nachádza zhruba 70 kilometrov od miestneho prístavu Dudinka. Materská spoločnosť si chybu priznala, a podobne ako pri ekologickej havárii v Talnachu, prisľúbila interné vyšetrovanie, pričom informovali aj ministerstvo pre mimoriadne situácie Ruskej federácie.

Miestny ekosystém zažíva mimoriadne náročné časy. Ak aj dôjde k finančnej kompenzácii škôd na životnom prostredí, miestnej faune a flóre bude trvať dlhý čas, kým sa z tejto katastrofy spamätá. V Noriľsku pritom došlo nielen k zlyhaniu ťažobnej spoločnosti, ale aj miestnych úradov, ktoré aj napriek získaným informáciám nepodnikli žiadne kroky na zmiernenie dôsledkov havárie.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet