Akvárium plné plastu? Brnianska zoo poukazuje na vážny problém svojským spôsobom

Zoo v Brne prišla s unikátnym spôsobom, ako upútať pozornosť návštevníkov v súvislosti s plastovým odpadom v moriach a oceánoch.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Foto: zoobrno.cz

Návštevníci brnenskej zoo si môžu na vlastné oči pozrieť, ako vyzerá vodstvo znečistené plastovým odpadom. V prezentovanom akváriu nie sú len plastové odpadky, ale aj ryby.

Zoológovia na tento účel vybrali ryby skupiny Scatophagus argus a Monodactylus argenteus, ktoré sa hojne vyskytujú v juhovýchodnej časti Ázie. Práve táto oblasť je plastovým znečistením výrazne postihnutá. Ako uviedol kurátor chovu rýb, plazov a bezstavovcov Zoo Brno Petr Šrámek: „Lidé často o znečištění vod a oceánů mluví, ale nedokáží si ho reálně představit. Je mnohem názornější, když ho mohou vidět přímo a detailně. Ukazujeme, jak to vypadá pro zvířata, když kolem nich plavou odpadky. A samozřejmě doufáme, že to potom vyvolá otázky, o kterých začnou návštevníci přemýšlet – jestli se do toho ryby nezapletou, zda to náhodou nesežerou, co by to pro ně znamenalo, kam až se plast z vody může dostat.“

akvárium s plasty3_Foto Zoo Brno.jpg
Podobne to vyzerá v rôznych vodných tokoch. Nepríjemný pohľad, však? Foto: zoobrno.cz

Zamorením plastovým odpadom netrpí len podmorská fauna a flóra, ale aj človek. Konzumáciou rýb a iných živočíchov, vrátane morskej soli, sa do tela dostávajú aj tzv. mikroplasty, s ktorými sa náš organizmus musí vysporiadať. Pri ich dlhodobej konzumácii sa môžu vyskytnúť vážne zdravotné komplikácie. Zoo Brno tak šíri osvetu o problematike znečistenia vôd aj prostredníctvom hrozby pre ľudské zdravie.

Ryby v plastovom akváriu nie sú ohrozené

Ošetrovatelia Zoo Brno pri tomto experimente dbali na bezpečnosť vsadených rýb. Pri tvorbe akvária napríklad nepoužili pasce, ktoré sa v prírode vyskytujú. Ide o staršie typy sietí s úzkym vchodom, háčiky či silonové rybárske vlasce.

Navyše vďaka veľkosti plastov nehrozí ani nebezpečenstvo, že by ich mohli ryby zožrať: „Pokud se někomu bude zdát, že plastů je v akváriu až příliš, jsou naopak místa, kam se zvířata mezi odpadky ani nevejdou. A podobné je to na plážích, což je věc, která je lidem možná bližší a spíše se s ní setkali. Tím vším chceme upozornit na problém, který je relativně nový a vznikl čistě lidskou činností,“ doplnil Šrámek.

akvárium s plasty2_Foto Zoo Brno.jpg
Život rybičiek v akváriu nie je ohrozený, avšak vodné živočíchy v prírode takúto istotu nemajú. Foto: zoobrno.cz

Brnianska zoo je okrem toho súčasťou ďalších projektov, ktoré pravidelne upozorňujú na problematiku znečistenia vôd. Ide napríklad o SHOAL, Rise Up For The Ocean či Beat Plastic Pollution. Okrem toho je téma odpadov v moriach a oceánoch aj súčasťou poslednej kampane Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Tá si kladie za cieľ znížiť tlak na nadmerný lov rýb, kŕmiť zvieratá rybami z udržateľných zdrojov či rozšíriť zbierky zoologických záhrad a akvárií o nové ohrozené druhy. Tým sa má zabezpečiť zachovanie a podpora ich populácie.

Problém zamorenia svetových vodstiev plastového odpadu už prekračuje všetky únosné hranice. Ak chceme zachovať jedinečný podmorský ekosystém a ekosystémy naviazané na tento biotop, je nutné prestať s masívnym znečisťovaním vodných zdrojov a podporovať unikátny život čoraz viac ohrozenejších druhov.

Zdroj: zoobrno.cz

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet