Cigaretové ohorky tvoria najčastejšie znečistenie vytvorené človekom. Aké má následky pre planétu?
Cigarety nemajú negatívny vplyv len na zdravie človeka. Ohorky z nich sú početným odpadom a ich vplyv na prostredie sa začína prejavovať.
Úhlavným nepriateľom číslo jedna boli istý čas plastové slamky. Spoločnosti, mestá a dokonca aj niektoré štáty sa rozhodli zakázať ich používanie. Je tu však aj ďalší problém, ktorý vytrvalo ignorujeme. Sú to cigaretové ohorky – všadeprítomné toxické pozostatky fajčenia – obsahujúce mikroplasty, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné.
Cigaretové ohorky sú malé a ľahké. Veľmi rýchlo si teda nájdu cestu do vodných tokov alebo len tak putujú krajinou. A to všetko len preto, že je jednoduché zahodiť ich a nevšímať si, aký rozsiahly odpad vytvárajú. Ak by sme sa zbavili cigariet a ich ohorkov, zlepšilo by sa zdravie ľudí, oceánov aj celej planéty.
Ohorky sú spolu so všetkým plastovým odpadom veľkým kontaminantom. Ročne sa na celom svete vyrobí 5,5 biliónov cigariet. Okolo 98 % z nich obsahuje filtre vyrobené z acetátu celulózy. Táto látka sa pod ultrafialovým žiarením môže rozkladať aj viac ako 10 rokov. Problémom však je, že sa počas tohto procesu ohorok rozpadá na malé toxické kúsočky.
Filtre by mali údajne znižovať množstvo dechtu, ktoré fajčiar vdychuje. Na druhú stranu, filtre nútia tuhších fajčiarov inhalovať intenzívnejšie, aby pocítili požadovaný úžitok z nikotínu a dechtu. Výsledkom je ilúzia o zdravšej verzii produktu, ktorý pre nás vôbec nie je zdravý. Dnes je už jasné, že filtre nám neponúkajú žiaden zdravotný benefit.
Cigaretové filtre okrem toho zvyšujú množstvo plastového odpadu v životnom prostredí. Za posledných 30 rokov boli ohorky najčastejším odpadom, ktorý bol nájdený počas rozsiahleho medzinárodného čistenia oceánov Ocean Conservacy. V roku 2018 počas tejto kampane našli dobrovoľníci približne 2,4 miliónov ohorkov. Pre porovnanie – plastových slamiek sa našlo „len“ 643 000.
Cigaretové filtre sú hrozbou pre rastliny
Ohorky sú problematické a je jedno, na akom mieste skončia. Výskumníci anglickej Univerzity v Cambridge zistili, že ohorky preukázateľne ovplyvňujú vývoj rastlín. Taktiež ďalšia štúdia publikovaná v Exotoxicology and Environmental Safety zistila, že filtre znižujú schopnosť klíčenia trávy o 10 % a ďateliny bielej o 27 %. Štúdia skúmala aj vplyv na koreňové systémy rastlín, kde tiež odpozorovala negatívny vplyv cigaretových filtrov.
Výsledky boli rovnaké pri bežných cigaretách, ako aj mentolových. Čo je prekvapivé, bolo jedno, či je cigareta vyfajčená alebo nie – jej negatívny vplyv bol stále rovnaký.
Ide aj o kultúrny problém
Tabakové spoločnosti sa dlhodobo snažia upozorňovať na odpad, ktorý vzniká z cigariet. Niektoré sponzorujú kampane proti vzniku odpadu a distribuujú permanentné alebo jednorazové smetné nádoby. Je to však postačujúce? Takýto záujem prejavuje len málo tabakových firiem.
Na tom všetkom je však najhorší zakorenený zvyk odhadzovania ohorkov. NBC News priniesla zaujímavú správu o focus group, ktorá sa zameriavala práve na fajčenie a odpad z ohorkov – a výsledky boli šokujúce. Podľa dopytovaných fajčiarov sú popolníky nechutné a radšej ohorok odhodia na zem; niektorí si mysleli, že filtre sú rozložiteľné.
Jedna skupina sa dokonca zhodla na tom, že odhodenie ohorku do prostredia je významnou súčasťou „rebelantského rituálu fajčenia“.
Viaceré záujmové skupiny sa snažia znížiť odpad z cigariet – tieto snahy zahŕňajú napríklad tlaky na tabakové spoločnosti či presadenie zákazu výroby jednorazových filtrov. Tieto legislatívne zmeny je však ťažké presadiť. Okrem toho, varovný prst dvíhajú aj zdravotnícke organizácie, ktoré upozorňujú na škodlivosť fajčenia.
Či už patríte k fajčiarom alebo nie, jedno je isté: zdravie životného prostredia je aj zdravím človeka. Je len na nás všetkých, aby sme sa to tak naučili vnímať.