Udržateľná móda: Aké materiály sú najviac eco-friendly?

Vytvorenie udržateľného šatníka môže byť riadna fuška. Obzvlášť, ak existuje toľko možností, odkiaľ si oblečenie vieme nakúpiť.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

Každý kúsok oblečenia vytvára istú stopu na životnom prostredí. Životný cyklus odevu je veľmi dlhý a často aj náročný – počínajúc lacnou pracovnou silou a končiac na skládke, pretože je nerecyklovateľný.

Naučte sa preto rozoznávať, ktoré materiály sú skutočne udržateľné. Váš výber pri nákupe nového oblečenia bude razom jednoduchší a rýchlejší.

Ľan

Ľan je tkanina rastlinného pôvodu. Dá sa pestovať aj na nehostinnej pôde, kde by sa napríklad neuchytila žiadna zelenina. Je možné kultivovať ho a spracúvať bez akýchkoľvek chemikálií. Jeho najčastejšími nositeľmi sú práve Európania, v druhom rade Číňania. Ľan je vyhľadávaný najmä v lete, pretože je vzdušný a príjemný pre pokožku. Navyše sa odporúča nosiť ho počas pobytu na priamom slnku, pretože chráni kožu pred slnečnými lúčmi bez toho, aby sme sa v oblečení „varili“.

Ľan možno považovať za udržateľný materiál, pretože sa spracúva ekologicky šetrnými metódami. Pri jeho výrobe sa minimalizuje znečistenie vodných tokov. Ďalším bonusom je, že pri praní síce vylučuje mikročiastočky, avšak tie sú biologicky rozložiteľné - na rozdiel od mikročiastočiek polyesteru.

amy-humphries-6wEWbbsL4Sc-unsplash.jpg

Bavlna

Štvrtina látok na celom svete je vyrábaná práve z bavlny. Nájdete ju v oblečení, nábytku, bytových doplnkoch a používa sa i v kombinácii so syntetickými materiálmi. Prečo je vlastne bavlna tak obľúbená? Je prispôsobivá, vzdušná a taktiež vysoko univerzálna. Okrem toho sa z nej teší aj životné prostredie – je biologicky rozložiteľná.

Nanešťastie, pri spracovaní bavlny sa spotrebuje obrovské množstvo vody – sú to až 3 % celosvetových vodných zdrojov. Komerčná bavlna býva často ošetrovaná množstvom pesticídov a zaberá 2 % svetovej ornej pôdy, na ktorej by sa dali pestovať potraviny. Inými slovami, je to „požierač zdrojov“. Organická bavlna je aspoň zárukou toho, že pri jej výrobe sa nespotrebovali pesticídy a bola vyrobená etickým spôsobom.

Vlna

Ak vám nevadí, že ide o živočíšny produkt, práve ste našli najviac eco-friendly materiál. Vlna je pevná, nekrčivá, pružná – čo znamená, že sa stále vráti do svojho pôvodného stavu. Dobre absorbuje vlhkosť – až 30 % svojej hmotnosti – bez toho, aby ste to pocítili na tele. Taktiež si drží svoju farbu, a to bez používania chemikálií.

rocknwool-jGXBpAKGkfI-unsplash.jpg

Vlna je skutočne vďačný materiál. Dokáže nahradiť vodeodolné syntetické materiály a polyesterový fleece, ktoré sa tak často používajú na výrobu outdoorového oblečenia. Pri vlne totiž nehrozí, že by sa príroda nevedela vysporiadať s jej mikročiastočkami.

Jedinou nevýhodou, ktorú vlna má, sú emisie metánu z chovu oviec. Približne 50 % uhlíkovej stopy vlny tvoria ovečky samotné. Tento fakt ale vyrovnáva to, že ovečky sa chovajú na území, ktoré sa nedá obrábať kvôli pestovaniu.

Prečítajte si tiež: Chcete začať s udržateľnou módou? Stačí dodržať týchto sedem „R“

Modal či viskóza (umelý hodváb)

Zdajú sa vám tieto látky na dotyk trochu „umelé“? Nuž, za ich vynálezom stojí človek - sú vyrábané z celulózy. V prípade modalu, celulóza pochádza zo stromov s mäkkým drevom, pre výrobu viskózy sa zas pestuje bambus. Pri týchto materiáloch to žiaľ nie je také jednoduché. Zatiaľ čo tieto plodiny sú rozložiteľné, chemikálie, ktoré sa pri spracovaní vpijú do tkaniny, sú nebezpečné. Ide najmä o síriouhlík (carbon disulfide).

Chronické vystavovanie sa sírouhlíku môže spôsobiť vážne zdravotné problémy u výrobcov umelého hodvábu – napríklad Parkinsonovu chorobu, srdcový infarkt či mŕtvicu. Chemikálie sa tiež dostávajú do životného prostredia a ich efekt je zatiaľ ťažké preukázať.

Zdroj celulózy je taktiež otázny. Viskóza v oblečení vyrobenom v Číne zvyčajne pochádza z Indonézie. Tam sa kvôli nej vyrubujú staré dažďové pralesy, aby urobili priestor pre bambus. Komerčná viskóza ani umelý hodváb teda nepredstavujú ideálne riešenie.

Viskóza a modal sú však skvelým materiálom. Ak sú vyrábané ekologicky a upravované mechanicky, majú menší vplyv na životné prostredie. Často majú aj označenie „bamboo linen“. Každopádne si vždy overujte praktiky výrobcu a pokojne siahnite aj po viskóze, ak sa značke dá dôverovať.

Ako si teda poradiť pri nákupe oblečenia?

Vyberajte si organické tkaniny vždy, keď je to možné. Áno, sú síce drahšie, ale to nás len viac motivuje míňať menej a uvedomelo. Ľudstvo ako také sa potrebuje zbaviť mentality fast fashion. Naozaj totiž nie je potrebné nakupovať „do odpadnutia“. Cíťme sa v oblečení dobre, a navyše s vedomím, že nám dlho vydrží.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život