Chcete začať s udržateľnou módou? Stačí dodržať týchto sedem „R“

Udržateľná móda nespočíva len v uvedomelom nakupovaní, ale aj v samotnom prístupe k oblečeniu.

Dominika Grošková · 4 minúty čítania

Nakupovať oblečenie udržateľným spôsobom je dnes dôležité z viacerých ohľadov. Má to priaznivé dôsledky pre životné prostredie i lokálnych výrobcov. Pre začiatok je základ vyhýbať sa fast-fashion obchodom.

Udržateľná móda však spočíva aj samotnom prístupe k oblečeniu, nejde len o uvedomelé nakupovanie. Ako na to? Jednoduchý návod poskytuje takzvaných sedem „R“, prevzatých z angličtiny.

1. Reduce – znížte spotrebu

Prvým, a pravdepodobne aj základným konceptom udržateľnej módy, je menej nakupovania oblečenia. Z toho vyplýva aj menej textilného odpadu. Väčšinu vecí, ktoré nakupujeme impulzívne, totiž vôbec nevynosíme. Buď potom oblečenie končí v koši, alebo zahrabané hlboko v skrini.

Ak nakupujeme menej, máme lepší prehľad o tom, aké oblečenie v skrini máme. Vieme sa tak oň lepšie starať a vynosiť ho. Najviac si predsa obliekame veci, ktoré máme stále na očiach. Preto sa naučme nakupovať kvôli HODNOTE, nie kvôli nízkej cene. Investíciou do oblečenia, ktoré môžete nosiť dlhodobo, dokonca ušetríte oveľa viac, ako lacnými nákupmi vo fast fashion.

woman-wearing-white-long-sleeved-shirt-with-scarf-standing-374679.jpg
Spotrebitelia sa musia naučiť nakupovať najmä kvalitne a efektívne.

2. Reuse – používajte opakovane

Oblečenie, ktoré máte, noste čo najdlhšie. Taktiež sa oň dobre starajte – či už vhodnými pracími programami, alebo šetrným žehlením a uskladnením. Mnohým tkaninám tak predĺžite životnosť.

Ak chcete trochu osviežiť svoj šatník, navštívte second hand. Určite tam nájdete originálne kúsky, ktoré už nepredávajú v žiadnom obchode. „Sekáče“ dnes okupujú aj online priestor, takže nakupovanie použitého oblečenia je o to jednoduchšie.

3. Recycle – recyklujte

V poslednej dobe sa všade vo svete rozmohli atraktívne eventy – swapy. Na jednom mieste sa tak stretávajú milovníci módy, ktorí chcú ďalej odovzdať svoje nenosené oblečenie. Taktiež je to príležitosť, ako si obnoviť šatník zaujímavými kúskami.

Prečo by ste swap nemohli navštíviť aj vy? Funguje to jednoducho – prinesiete niekoľko kusov oblečenia, odchádzate s rovnakým počtom nových kúskov. Máte obavy o stav oblečenia prineseného inými účastníkmi? To nemusíte. Dôležitým pravidlom swapov je, že odevy musia byť opraté a v top stave. Aj takto dokážete udržať odevy v jednom kolobehu, bez nutnosti navštevovať nákupné centrá.

women-standing-wall-1140907.jpg

4. Research – zaujímajte sa a robte si prieskumy

Určite raz príde chvíľa, keď sa vám rozpadnú tenisky a budete ich musieť nahradiť novými. Dajte si však pri novom oblečení a obuvi záležať. Zaujímajte sa, aké štandardy a spôsoby výroby má daná značka. Množstvo výrobcov tieto informácie poskytuje na svojich webových stránkach. V dnešnej dobe navyše nie je problém zistiť, v akých podmienkach sa oblečenie či obuv vyrába.

Rýchlo tak zistíte, či je značka skutočne etická, alebo ide len o greenwashing. Zisťujte, či výrobca spomína presné miesto výroby alebo aké má certifikáty materiálu. Skúmajte, či platí dosť svojim zamestnancom. Pomôže vám s tým napríklad aj šikovná aplikácia „Good On You“.

5. Repurpose – dávajte veciam nový život

So starým oblečením sa dá neraz dobre vyhrať. V dnešnej dobe Pinterestu, DIY webov a Facebooku navyše získavame množstvo inšpirácie na „tuning“ nášho oblečenia. Zo starých tričiek sa napríklad dajú ušiť pekné obliečky, vytvoriť tašky a podobne. Ľudia dokonca zo starého oblečenia vyrábajú pletené koberce. Staré svetre sa dajú „rozobrať“ a s pridaním novej vlny upliesť nové. Fantázii sa medze nekladú.

Pointou je nevyradiť oblečenie hneď a zamedziť tomu, aby sa stalo len ďalším odpadom. Pozerajte sa na to ako na materiál, ktorý možno ďalej využiť.

6. Repair – opravujte

Vždy sa snažte opraviť oblečenie a topánky ešte predtým, než ich úplne odpíšete. Práve to je najväčší problém fast fashion. Ľudia vedia, že keď si zničia odev, je ľahké ho rýchlo nahradiť. A to hlavne preto, lebo je to lacné. Oprava je podľa ľudí drahšia a náročnejšia, ako kúpa nového odevu.

Práve to by však malo byť podnetom, aby sme kupovali menej, drahšie a kvalitnejšie. Kvalitné oblečenie sa opravovať naozaj oplatí. Veď ak si zakúpite lacný odev, nemôžete od neho očakávať, že s vami vydrží roky.

Čo sa týka opravy odevov, máte dve možnosti. Naučte sa opraviť si oblečenie sami – šiť predsa zvládne každý. Alebo sa poobzerajte po šikovnej krajčírke, na ktorú sa budete môcť kedykoľvek spoľahnúť.

7. Rent – prenajímajte/požičiavajte si

Trh s prenajímaním oblečenia sa dnes vo veľkom rozvíja. Vďačíme za to najmä osvete ohľadom udržateľnej módy. Nie je na tom nič zvláštne – koľko vecí si bežne prenajímate? Tak prečo by sa medzi ne nemohlo zaradiť aj oblečenie, ktoré často kupujeme len kvôli špeciálnym príležitostiam?

Prenajímať oblečenie sa oplatí najmä na výnimočné udalosti, akými sú svadby a oslavy. No dnes dokonca existujú služby, ktoré vám na istý čas prenajmú celý šatník. To by celkom stálo za vyskúšanie, však?

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život