Na Orave dobre, na Orave zdravo... najväčší oravský mýtus

Občianske združenie Misia mladých upozorňuje na alarmujúci stav ovzdušia na Orave. Problémom je nesprávne vykurovanie tuhými palivami, ako aj spaľovanie rôzneho odpadu.

Dominika Grošková · 2 minúty čítania

Orava je región s povesťou krásnej prírody a čistého ovzdušia. Dobrí a pohostinní pracovití ľudia k tomu ako bonus. Kto by tu nežil rád? Čoraz viac mladých ľudí začína dávať prednosť Oravským obciam pred hlukom a smogom veľkých miest. Nežijeme však len v ilúzii?

O alarmujúcej situácii týkajúcej sa znečistenia životného prostredia, klimatických zmien a celkovo ekológie už vie celý svet. Počúvame správy o úmrtiach rôznych druhov zvierat, dokonca ľudí, o nedostatku vody a dôležitosti zníženia odpadu zo všetkých strán.

Akosi však stále disponujeme mylným presvedčením, že nás sa to až tak netýka. My sme predsa obklopení prírodou, zima vyštípe vírusy a z hôr nám ide čistý vzduch. Smeti sa odvezú, alebo spálime... veď na Orave dobre, na Orave zdravo, vždy sa tak hovorievalo.

FB_IMG_1615670071707.jpg
Ovzdušie v regióne Oravy je znečisťované nesprávnymi spôsobmi vykurovania.

Občianske združenie Misia mladých pomocou iniciatívy Orava za čisté ovzdušie spustilo projekt, ktorým vyvracia tento najväčší Oravský mýtus a snaží sa odvrátiť obrovskú katastrofu, ktorá k nám letí na krídlach nevedomosti.

Na Orave je totiž nesprávnym vykurovaním spôsobené merateľné zhoršenie kvality ovzdušia s obrovským dopadom na zdravie všetkých, bez rozdielu. V snahe zabrániť prebytočnému odpadu tak siahneme po zdanlivo lepšom riešení - spáliť aj to, čo sa spaľovať nemá a spôsobujeme tým obrovskú škodu všetkým vôkol.

Spaľovaním drevotriesky, gúm, či lepidiel sa do ovzdušia dostáva napríklad formaldehyd, ktorý bol nameraný v rôznych obciach na Orave. Formaldehyd je vysoko karcinogénny, čo znamená, že spôsobuje vznik rakoviny, podobne ako kadmium, ktoré sa uvoľňuje pri horení plastov.

FB_IMG_1615670051976.jpg
Domáce spaľovanie rôzneho odpadu je v dnešnej dobe neprípustné. Foto: Orava za čisté ovzdušie

Občianske združenie Misia mladých sa rozhodla bojovať za povesť Oravy a prostredníctvom letáčikov, meraniami ovzdušia špeciálnymi prístrojmi, tvorbou článkov, oslovovaním obcí, hľadaním dobrovoľníkov a pozorovaním vplyvov počasia tak upozorňuje ľudí v rôznych obciach Oravy na správne vykurovanie. Snahou združenia je zvýšiť povedomie o nebezpečenstvách, ktoré každú zimu na nás číhajú.

Vždy, keď sa dopočujete o niekom, koho trápi rakovina pankreasu, pečene, tráviace či dýchacie cesty, pomyslite na to, či aj Vy ste urobili všetko preto, aby ste sa na zdravotných problémoch ľudí vo Vašom okolí, ako aj na Vašich samotných, nepodieľali v žiadnej miere.

Vykurujme správne a poctivo - v hre sú životy.

Viac o iniciatíve a reálnych číslach meraní na: https://www.facebook.com/oravazacisteovzdusie

Zdroj: Tlačová sprava iniciatívy Orava za čisté ovzdušie

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko