Na Slovensku dochádza k úmrtiam kvôli znečistenému ovzdušiu, Európska komisia podáva žalobu

Pozornosť sveta sa častokrát sústreďuje na riešenie klimatickej krízy – oprávnene. Avšak naša príroda trpí aj ďalšími problémami, medzi ktoré musíme zaradiť aj znečistenie ovzdušia.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Znečistenie môžeme vidieť všade okolo nás. Trpí ním naše vodstvo, pôda, vzduch a príroda ako taká. O tom, že ide o naozaj seriózny globálny problém, svedčia aj výzvy mnohých vrcholných inštitúcií vrátane OSN. Tá nedávno uviedla, že znečistenie aktuálne predstavuje jednu z hlavných hrozieb pre naše zdravie a budúcnosť ľudstva.

Generálny tajomník OSN António Guterres nazval túto negatívnu ľudskú činnosť ako „nezmyselnú a samovražednú vojnu proti prírode.“ Aj napriek tejto a mnohým ďalším výzvam však nevidíme radikálne pokroky v riešení krízy životného prostredia, ktoré tak naliehavo potrebujeme.

Dôkazom nášho tvrdenia je aj nedávna správa organizácie Greenpeace, ktorá uviedla, že len znečistené ovzdušie spôsobilo v roku 2020 v piatich najľudnatejších mestách sveta až 160 000 predčasných úmrtí. Medzi najviac znečistené mesto zaradili indickú metropolu Naí Dillí, kde v dôsledku nadmerného výskytu PM2,5 predčasne zomrelo zhruba 54 000 ľudí.

Medzi ďalšie mestá s týmto nelichotivým statusom môžeme zaradiť čínsky Šanghaj, mexické hlavné mesto Mexico City či brazílske Sao Paulo. Len v týchto troch mestách sme mohli zaznamenať približne 40 000 predčasných úmrtí. Výrazným spôsobom nepomohli ani reštrikcie vlád súvisiace s protipandemickými opatreniami.

Slovensko čelí žalobe kvôli znečistenému vzduchu

Za znečisteným ovzduším však nemusíme chodiť ďaleko. Slovensko takisto trpí týmto zdraviu nebezpečným fenoménom. Ročne kvôli zlej kvalite ovzdušia zomrie približne 5 000 našich obyvateľov.

Aj z toho dôvodu sa Európska komisia rozhodla konať. V polovici februára 2021 podala na Európsky súdny dvor žalobu proti našej krajine, a to za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky v ovzduší a pre neprijatie dostatočných opatrení na zlepšenie kvality nášho ovzdušia. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zobral túto správu na vedomie, pričom zároveň uviedol, že týmto spôsobom Slovensko „žne ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry minulých vlád.“

Prečítajte si aj: V Jelšave opäť vyhlásili výstrahu pred smogom. Mesto má dlhodobo znečistené ovzdušie

Podľa vyjadrení Európskej komisie Slovensko nedodržiavalo denné limitné hodnoty koncentrácie častíc PM10. Systematické prekračovanie hodnôt bolo zaznamenané v Banskobystrickom kraji (v rokoch 2005-2019 okrem roku 2016) a v meste Košice (v rokoch 2005-2019 okrem rokov 2015-2016).

Envirorezort chce zaviesť nové opatrenia

Súčasný šéf envirorezortu aj z dôvodu žaloby pripravil balík opatrení, ktorý by mal zlepšiť tento nelichotivý stav. Medzi najnovšie zmeny môžeme zaradiť zvýšenie poplatkov za znečisťovanie ovzdušia po viac ako 22 rokoch. Zavedú sa pravidlá na kontrolu kotlov, a to nielen v priemysle, ale aj v domoch. Vytvorí sa tiež nový index kvality ovzdušia, ktorý sa upraví pre podmienky Slovenska.

Obyvatelia by tak mali nepretržite dostávať nové informácie o kvalite ovzdušia, čo by mohlo prispieť k väčšej kontrole znečistenia zo strany bežných obyvateľov. Slovensko by sa teda mohlo v blízkej budúcnosti dočkať kvalitnejšieho vzduchu a zmiernili by sme dopady znečistenia na naše zdravie.

Zdroje: Teraz 1, Teraz 2, Teraz 3, Teraz 4

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko