Slovenské mestá budú postupne vyhlasovať stav klimatickej núdze

Únia miest Slovenska sa rozhodla pre pokračujúcu klimatickú krízu konať na vlastnú päsť. Naše mestá budú postupne vyhlasovať stav klimatickej núdze.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Klimatická kríza napriek masívnym priemyselným reštrikciám počas koronavírusovej pandémie naďalej napreduje. Aj keď boli prijaté ambiciózne dokumenty ako Parížska klimatická dohoda či Európsky ekologický dohovor, stále chýba dostatočná politicko-odborná vôľa presadiť opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov.

Výnimku z tohto problému netvorí ani Slovensko, ktoré doteraz nevyhlásilo stav klimatickej núdze. Taktiež nepodniká žiadne kroky v súlade s tzv. zelenou agendou či mnohými predvolebnými sľubmi.

Únia miest Slovenska sa preto rozhodla konať vo vlastnom záujme. Jednotlivé slovenské mestá budú postupne vyhlasovať stav klimatickej núdze. To je okrem symbolického politického posolstva spojené aj s prijatím záväzných opatrení na zmierňovanie klimatickej krízy.

Mestá prijímajú zodpovednosť

Týmto krokom slovenské samosprávy deklarujú záujem podieľať sa na riešení globálnej problematiky, pričom príjmu svoj diel zodpovednosti za súčasný negatívny stav. Mestá navyše žiadajú svojich obyvateľov o spoluprácu a podporu aj pri ďalších problémoch životného prostredia. O financie potrebné pre aplikáciu zelených nástrojov pritom žiadajú aj samotný štát. Ten by mal podľa Únie miest Slovenska zohľadniť zvýšené výdavky miest a obcí spojené s vyhlásením tohto stavu, a to v rámci všetkých pravidiel a nástrojov financovania územnej samosprávy.

K téme sa vyjadril aj prezident ÚMS Richard Rybníček: „Klimatická zmena a klimatická kríza je už dekády pomenovaným a predvídateľným rizikom a s istotou vieme, že sa mu nevyhneme. Tak ako preverila akcieschopnosť samospráv celosvetová pandémia nového koronavírusu, zmena klímy a klimatická kríza je a bude ďalšou skúškou, pred ktorou stoja aj samosprávy.“

Túto iniciatívu zo strany ÚMS víta aj iniciátor petície „Za klímu, za budúcnosť“ Jakub Hrbáň, ktorú od septembra minulého roka podpísalo už vyše 120 000 ľudí. Podporu tak preukazuje aj široká verejnosť, ktorá si začína čoraz viac uvedomovať dôsledky negatívnej ľudskej činnosti na našu Zem.

Ako sa ukazuje, aj lokálne samosprávy môžu zohrať veľkú rolu pri začínajúcej zelenej revolúcii. Environmentálne plány však nepotrebujú len samotné mestá, ale aj štáty.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko