Pri Hincovciach stavajú prvú linku na mechanicko-biologickú úpravu komunálneho odpadu

Špeciálna triediaca linka by mohla znížiť množstvo odpadu smerujúceho na skládku o 80 až 90 %.

Dominika Grošková · 1 minúta čítania
Foto: TASR

V obci Hincovce v okrese Spišská Nová Ves má vzniknúť prvá linka na mechanicko-biologickú úpravu odpadu z domácností. Ide o vôbec prvú linku tohto typu na Slovensku. Výstavba projektu stála 5 miliónov eur, pričom je spolovice financovaná z eurofondov.

Výstavba sa začala v novembri minulého roka po realizácii kontroly projektu zo strany envirorezortu. Stavba linky by mala byť ukončená v septembri tohto roku.

Jej majiteľom je firma Hinkom, ktorej vlastníkmi sú spoločnosti Cleanmet a Ekover. Myšlienkou separácie komunálneho odpadu procesom mechanicko-biologickej úpravy sa tieto spoločnosti zaoberajú už od roku 2013. 

Aké využitie bude mať špeciálna linka?

Majiteľ Cleanmetu Karol Kováč je presvedčený, že využívaním hincoveckej linky sa zníži množstvo odpadu smerujúceho na skládku. Môže ísť až o 80 - 90 % zníženie.

„Pomenovanie linky naznačuje proces spracovania komunálneho odpadu na niekoľko zložiek, pričom dochádza k separácii bioodpadu a produkcii tuhého alternatívneho paliva. Bioodpad je upravený procesom vysokotlakového lisovania a výstupný produkt je vhodný na ďalšie spracovanie v bioplynových staniciach,“ vysvetlil pre TASR Karol Kováč. Výsledkom separovania bude bioodpad pre bioplynové stanice a tuhé alternatívne palivo, využiteľné ako doplnkový zdroj tepla pri spaľovaní v cementárňach.

Linka by nemala mať žiaden nepriaznivý dosah na životné prostredie. Procesy v nej sú vedené fyzikálnym triedením bez použitia akéhokoľvek tepelného spracovania. Triediace linky podobného typu sa nachádzajú v niektorých krajinách Európskej únie: v Nemecku, Lotyšsku či Poľsku.

Slovensko sa touto stavbou zaradí medzi jednu z mála krajín, ktoré využívajú špeciálnu technológiu triedenia. Zároveň pôjde o vítanú možnosť spracovania odpadu v spišskom regióne. Na Slovensku má totiž od Nového roka väčšina miest a obcí povinnosť zaviesť triedenie kuchynského odpadu.

Zdroj: [TASR] (https://www.teraz.sk/ekonomika/na-spisi-vznika-ako-prva-specialna/519731-clanok.html)

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko